انتقال و توزیع

انتقال برق

رای دهی:  / 68

2Circuit-1Voltage.jpg

انتقال برق (electric-power transmission) به معنی انتقال انرژی الکتریکی در مقیاس بزرگ از نیروگاه‌ها (power plants) به پست‌های برق (electrical substations) در نزدیکی مراکز مصرف می‌باشد. انتقال برق شامل سیم‌کشی‌های محلی بین پست‌های فشار قوی و مصرف‌کنندگان، که مربوط به توزیع برق (electric power distribution) می‌شود، نمی‌باشد. خطوط انتقال زمانی که به هم متصل هستند، تشکیل شبکه‌های انتقال را می‌دهند. شبکه‌های ترکیبی انتقال و توزیع به عنوان شبکه‌های برق قدرت (power grid) و یا شبکه (grid) شناخته می‌شوند.

ادامه مطلب: انتقال برق

توزیع برق

رای دهی:  / 16

Distribution4.gif

توزیع برق (electricity distribution) مرحله آخر تحویل برق به مصرف‌کنندگان نهایی است. در یک شبکه برق، سیستم توزیع الکتریسیته را از سیستم انتقال برق تحویل می‌گیرد و آن را به مصرف‌کنندگان تحویل می‌دهد.

ادامه مطلب: توزیع برق

شبکه برق

رای دهی:  / 5

 

Iran.jpg

شبکه برق (electrical grid) یک شبکه به هم پیوسته برای رساندن برق از تولید‌کنندگان به مصرف‌کنندگان می‌باشد.

ادامه مطلب: شبکه برق

پست برق

رای دهی:  / 13

Substation2.png

ایستگاه برق یا پست برق (substation) بخشی از سیستم تولید (generation)، انتقال (transmission) و توزیع (distribution) برق است. پست‌ها ولتاژ را از بالا به پایین و یا از پایین به بالا می‌رسانند و چندین وظیفه مهم دیگر را نیز انجام می‌دهد. بین نیروگاه و مشتری، برق قدرت ممکن است از چندین پست عبور کند و ولتاژ آن در چند مرحله کاهش یابد.

ادامه مطلب: پست برق

سوپر گرید برق

رای دهی:  / 3

Supergrid.jpgسوپر گرید یا فوق شبکه یا ابر شبکه (super grid) که به آن مگا گرید (mega grid) نیز گفته می‌شود، یک شبکه انتقال (transmission network) برای مناطق گسترده است که امکان خرید و فروش میزان زیاد برق را در مسافت‌های طولانی می‌دهد.

ادامه مطلب: سوپر گرید برق