تولید برق

روش‌های تولید برق

رای دهی:  / 37

Electricity-Generation.jpg

هفت روش برای تبدیل صورت‌های دیگر انرژی به انرژی الکتریکی وجود دارد که شامل ایجاد الکتریسیته ساکن، القای الکترومغناطیسی، الکتروشیمی، اثر فتوولتاییک، اثر ترموالکتریک، اثر پیزوالکتریک و تبدیل هسته‌ای می‌باشند.

ادامه مطلب: روش‌های تولید برق

نیروگاه

رای دهی:  / 13

Dukovany-power-plant.jpg

نیروگاه (power station/generating station/power plant/powerhouse/generating plant) یک واحد صنعتی است که تولید برق می‌کند.

ادامه مطلب: نیروگاه

موتور-ژنراتور

رای دهی:  / 3

Engine-Generator.jpgموتور-ژنراتور (engine-generator) ترکیبی است از یک ژنراتور الکتریکی (electrical generator) و یک موتور (engine) به عنوان محرک اولیه که با هم و به صورت یک تجهیز سوار شده‌اند. این ترکیب همچنین مجموعه موتور-ژنراتور (engine-generator set) و یا جن‌ست (gen-set) نامیده می‌شود. در بسیاری از زمینه‌ها نام موتور حذف و به این دستگاه به سادگی ژنراتور گفته می‌شود.

ادامه مطلب: موتور-ژنراتور

تولید پراکنده

رای دهی:  / 6

Distributed-Generation3.jpgتولید پراکنده (distributed generation) یا انرژی پراکنده (distributed energy) یا تولید در محل (on-site generation) یا OSG یا انرژی ناحیه‌ای (district energy) یا انرژی غیر متمرکز (decentralized energy) توسط انواعی از دستگاه‌های کوچک متصل به شبکه (grid) که به نام منابع انرژی پراکنده (distributed energy resources) یا DER یا سیستم‌های منابع انرژی پراکنده (distributed energy resource systems) تولید یا ذخیره می‌شود.

ادامه مطلب: تولید پراکنده

مدل‌سازی نیروگاه به وسیله نرم افزار ترموفلو

رای دهی:  / 1

Thermoflow.jpgنرم‌افزار ترموفلو (Thermoflow) به منظور طراحی پایه، برآورد اقتصادی و امکان‌سنجی فنی و اقتصادی طرح‌های نیروگاهی به کار می‌رود. در پروژه‌های نیروگاهی به دلیل هزینه‌های اجرای پروژه از یک سو و هزینه‌های اقتصادی و بهره‌برداری از سوی دیگر، مطالعات پایه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. در کنار آن محدودیت‌ها و هزینه‌های زیست‌محیطی در صورتی که پیش از شروع پروژه مورد ارزیابی قرار نگیرد، می‌تواند موجب بروز مشکلات و محدودیت‌های فراوانی در بهره‌برداری از یک نیروگاه گردد.

ادامه مطلب: مدل‌سازی نیروگاه به وسیله نرم افزار ترموفلو

نیروگاه مجازی

رای دهی:  / 17

Virtual_Power_Plant.jpg

نیروگاه مجازی (virtual power plant) یا VPP یا نیروگاه تولید مجازی (virtual generation plant) یا VGP خوشه‌ای از دستگاه‌های تولید پراکنده (distributed generation) همانند میکرو سی اچ پی (microCHP)، توربین‌های بادی (wind turbines)، نیروگاه‌های برق‌آبی کوچک، تولید‌کننده‌های الکتریسیته به کمک انرژی‌های تجدید پذیر و مانند آن است که همگی به وسیله یک بخش کنترل مرکزی با هم اداره می‌شوند.

ادامه مطلب: نیروگاه مجازی

CHP چیست

رای دهی:  / 74

powerplant-CHP.jpg

تولید هم‌زمان (cogeneration) یا حرارت و توان ترکیبی (combined heat and power) یا CHP یکی از معمول‌ترین روش‌های بازیافت انرژی (energy recovery) است که در ترکیب با موتور حرارتی (heat engine) و یا نیروگاهی (power plant) استفاده می‌شود و در آن به صورت هم‌زمان الکتریسیته و حرارت مفید تولید می‌گردد.‌‌ تولید سه‌گانه (trigeneration) یا سرمایش، حرارت و توان ترکیبی (combined cooling, heat and power) یا CCHP به معنی تولید هم‌زمان برق و حرارت مفید و سرمایش از حرارت ناشی از احتراق سوخت یا کلکتورهای گرمایی خورشیدی (solar heat collector) می‌باشد. به این نیروگاه‌، نیروگاه تولید سه‌گانه یا تولید چند‌گانه (polygeneration) گفته می‌شود.

ادامه مطلب: CHP چیست

دسته‌بندی سیستم‌های CHP

رای دهی:  / 12

gas-turbine-CHP.jpg

نیروگاه‌های سنتی، حرارت تولید شده را که یک محصول جانبی تولید الکتریسیته می‌باشد، از طریق برج خنک‌کن (cooling towers)، دودکش گاز (gas stack) و یا روش‌های دیگر به محیط زیست وارد می‌کنند.‌‌ در مقابل CHP از این محصول جانبی برای گرمایش در مصارف خانگی یا صنعتی استفاده می‌کند که معمولا به نیروگاه نزدیک هستند و یا این که به صورت آب گرم، آن را برای گرمایش ناحیه‌ای (district heating) به کار می‌برد.

ادامه مطلب: دسته‌بندی سیستم‌های CHP

نیروگاه سیکل ترکیبی

رای دهی:  / 17

CCPP.jpg

در مبحث تولید برق (electric power generation)، سیکل ترکیبی (combined cycle) عبارت است از ترکیبی از موتورهای حرارتی (heat engines) که با یک منبع حرارتی کار می‌کنند و آن را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند و این انرژی مکانیکی معمولا یک ژنراتور الکتریکی (electrical generator) را به حرکت در می‌آورد.

ادامه مطلب: نیروگاه سیکل ترکیبی

نقش توربین در تولید برق

رای دهی:  / 3

Ocean.gifتمام توربین‌ها (turbines) به وسیله یک سیالی که نقش واسطه حمل انرژی را بر عهده دارد کار می‌کنند. به بسیاری از ماشین‌های حرارتی (heat engines) توربین گفته می‌شود. توربین‌های دیگری هم هستند که به وسیله باد یا آب در حال ریزش تغذیه می‌شوند.

ادامه مطلب: نقش توربین در تولید برق

قوانین جدید آژانس حفاظت از محیط زیست از شبکه‌های هوشمند قهرمان خواهد ساخت

رای دهی:  / 0

Smartgrid3.jpg

آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) به تازگی پیشنهاد یک قانون طولانی مدت داده است که به دنبال کاهش 30 درصدی انتشار دی‌اکسید کربن آمریکا در سال 2030 نسبت به سطح سال 2005 می‌باشد. هدف ابتدایی این کاهش، قرار دادن محدودیت‌های سختگیرانه CO2 بر نیروگاه‌های (power plants) زغال‌سوز می‌باشد. اثرات این اقدام به احتمال زیاد نصب و راه‌اندازی سیستم‌های پر هزینه زغال سنگ تمیز و ساخت تعداد زیادی نیروگاه گاز طبیعی است. در پایان ما به دنبال سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در اصلاح تولید برق و ساخت نیروگاه‌های جدید هستیم که این نیازمند هزاران تن پول است که هزینه آن بر روی دست مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت. آیا اتفاق دیگری هم ممکن است؟

ادامه مطلب: قوانین جدید آژانس حفاظت از محیط زیست از شبکه‌های هوشمند قهرمان خواهد ساخت

میکرو CHP

رای دهی:  / 1

micro-CHP.jpg

تولید ترکیبی برق و حرارت کوچک (micro combined heat and power) یا میکرو CHP توسعه ایده تولید هم‌زمان (cogeneration) به خانه‌های با یک یا چند خانوار یا ساختمان‌های اداری کوچک در محدوده 0،3 تا 50 کیلووات است. تولید محلی دارای راندمان بالاتری است زیرا فاقد 8 تا 10 درصد تلفات انرژی انتقال برق در مسافت‌های طولانی و 10 تا 15 درصد تلفات انرژی انتقال حرارت در مسافت‌های طولانی به دلیل تفاوت بین دمای حامل انرژی داغ (آب) و محیط سردتر خارجی می‌باشد. رایج‌ترین سیستم‌ها به عنوان منبع انرژی از نوعی متان استفاده و دی‌اکسید کربن منتشر می‌کنند.

ادامه مطلب: میکرو CHP

تناوب تولید در منابع انرژی تجدیدپذیر

رای دهی:  / 1

Intermittent-Energy-Source.jpgمنبع انرژی تناوبی (intermittent energy source) یک منبع انرژی است که با توجه به برخی از عوامل خارج از کنترل مستقیم، به طور مداوم در دسترس نیست. منبع تناوبی ممکن است همانند توان جزر و مدی (tidal power) کاملا قابل پیش‌بینی باشد؛ اما نتواند برای رسیدن به مصرف یک سیستم قدرت اعزام (dispatch) شود.

ادامه مطلب: تناوب تولید در منابع انرژی تجدیدپذیر

آسمان‌خراش نیروگاهی، جبهه جدید زیمنس در راندمان

رای دهی:  / 1

Siemens.jpg

در لوسوارد، بخشی از بندر دوسلدورف، یک نقطه عطف در حال شکل گرفتن است. این ساختمان از بسیاری از نقاط شهر قابل مشاهده خواهد بود و بنابراین سزاوار طراحی خاص می‌باشد تا یک هویت متمایز ایجاد نماید.

ادامه مطلب: آسمان‌خراش نیروگاهی، جبهه جدید زیمنس در راندمان

میتسوبیشی بزرگ‌ترین پلانت جداسازی دی اکسید کربن نیروگاهی را می‌سازد

رای دهی:  / 0

CO2-Capture.jpg

صنایع سنگین میتسوبیشی (MHI) سفارشی را برای بزرگ‌ترین سیستم جذب دی‌اکسید کربن احتراق در جهان برای یک پروژه افزایش استخراج نفت (EOR) در تگزاس دریافت کرده است.

ادامه مطلب: میتسوبیشی بزرگ‌ترین پلانت جداسازی دی اکسید کربن نیروگاهی را می‌سازد