تولید نفت و گاز

اکتشاف نفت خام

رای دهی:  / 8

Exploration.jpg

اکتشاف هیدروکربن (hydrocarbon exploration) یا اکتشاف نفت و گاز (oil and gas exploration) جستجویی است که به وسیله زمین‌شناسان نفتی و ژئوفیزیک‌دان‌ها برای ذخایر هیدروکربن در زیر سطح زمین، مانند نفت و گاز طبیعی انجام می‌شود. اکتشاف نفت و گاز تحت علم زمین‌شناسی نفتی دسته‌بندی می‌شود.

ادامه مطلب: اکتشاف نفت خام

استخراج نفت خام

رای دهی:  / 52

Deepsea-Delta.jpgاستخراج نفت خام (extraction of petroleum) فرآیندی است در آن نفت خام  قابل استفاده استخراج و از زمین به بیرون آورده می‌شود. نفت خام اغلب به وسیله حفاری (oil drilling) استخراج می‌شود.

ادامه مطلب: استخراج نفت خام

بودجه اکتشاف کاهش یافت، کمربندهای خود را برای افزایش بهای نفت ببندید

رای دهی:  / 1

images.jpg

غول‌های نفتی جهان فعالیت‌های اکتشافی خود را در سال ٢٠١٤ میلادی کاهش می‌دهند و به دنبال راهبرد جدیدی برای جایگزینی منابع متعارف نفتی هستند.

ادامه مطلب: بودجه اکتشاف کاهش یافت، کمربندهای خود را برای افزایش بهای نفت ببندید

پردیدو؛ بزرگ‌ترین پلتفورم نفتی فراساحلی دنیا

رای دهی:  / 1

Perdido-Small.jpg

در پلتفورم‌های نفت و گاز رتبه‌هایی وجود دارد که باعث شگفتی جهان می‌شود، به ویژه زمانی که هزینه 3 میلیارد دلاری برای ساخت و تقریبا به همان اندازه برای حذف آن‌ها انجام می‌شود.

ادامه مطلب: پردیدو؛ بزرگ‌ترین پلتفورم نفتی فراساحلی دنیا

عملیات بهره‌برداری چاه‌های نفت

رای دهی:  / 1

Oil-Well-Operations.jpgپس از پایان حفاری یک چاه نفت، عملیات بهره‌برداری از آن شروع می‌شود. عملیات بهره‌برداری به منظور استخراج نفت خام از چاه، کنترل میزان نفت تولیدی، کنترل کیفیت نفت تولیدی، قطع تولید نفت در موارد اضطراری و فرآوری اولیه نفت برای ارسال آن به پلانت‌های پالایشگاه نفت و پتروشیمی انجام می‌شود.

ادامه مطلب: عملیات بهره‌برداری چاه‌های نفت

هجوم سیال حفاری

رای دهی:  / 3

Drilling-Fluid-Invasion.gif

هجوم سیال حفاری (drilling fluid invasion) فرآیندی است که در یک چاه در حال حفاری با فشار چاه بالاتر (که به طور معمول به دلیل وزن بیش از حد گل ایجاد می‌شود) نسبت به فشار سازند (formation pressure) رخ می‌دهد. جزء مایع سیال حفاری (drilling fluid) که به عنوان گل صاف شده (mud filtrate) یا جهش (spurt) شناخته می‌شود، همچنان به "حمله" به سازند متخلخل و نفوذپذیر ادامه می‌دهد؛ تا زمانی که مواد جامد موجود در گل و لای که معمولا بنتونیت (bentonite) هستند، به اندازه کافی منافذ را مسدود می‌کنند تا یک کیک گل (mud cake) تشکیل شود و بتواند از تهاجم بیش‌تر جلوگیری کند.

ادامه مطلب: هجوم سیال حفاری