ترکیبات هیدروکربنی

نفت خام چیست

رای دهی:  / 98

petroleum.jpg

نفت خام (crude oil/Petroleum) یک مایع بودار به رنگ زرد تا سیاه است که از یک مخلوط از ترکیبات هیدروکربنی با وزن‌های مولکولی گوناگون و ترکیبات آلی مایع دیگر تشکیل شده است و در زیر زمین در مخازن نفت یافت می‌شود. هم‌اکنون بیش از دو سوم انرژی مصرفی جهان از نفت تامین می‌گردد. سوخت فسیلی (fossol fuel) زمانی تشکیل می‌شود که مقادیر زیاد ارگانیزم‌های مرده که معمولا شامل زئوپلانکتون و جلبک هستند در زیرسنگ‌های رسوبی مدفون می‌شوند و تحت فشار و دمای شدید قرار می‌گیرند.

ادامه مطلب: نفت خام چیست

ترکیب شیمیایی نفت خام

رای دهی:  / 50

cyclo-hexanone-250x250.jpg

نفت خام به دلیل وجود ترکیبات گوگرد بوی نامطلوبی دارد. بخش اعظم نفت خام از هیدرات‌های کربن تشکیل شده و مقدار کمی عناصر دیگر نیز در آن مخلوط می‌گردد.

ادامه مطلب: ترکیب شیمیایی نفت خام

مشتقات نفت خام

رای دهی:  / 4

Crude-Oil-Components.jpgنفت خام (crude oil/ petroleum) در اصل ترکیبی از هیدروکربن‌های بسیار مختلفی با طول و پیچیدگی‌های متفاوت است. به منظور جدا کردن اجزای مشخصی که منابع طبیعی خام را تشکیل می دهند، نفت خام باید تقطیر جزء به جزء (fractional distillation) شود؛ به طوری که اجزای شیمیایی بتوانند با توجه به نقطه جوش خود یک به یک خارج شوند. اجزای نفت خام شامل بنزین (petrol)، قیر (tar)، روغن (oil)، گازهای حل شده (dissolved gases) و کروزن (kerosene) می‌باشند. هرچه محصول سبک‌تر باشد، قیمت آن بالاتر است.

ادامه مطلب: مشتقات نفت خام

فرآیند تشکیل نفت خام

رای دهی:  / 11

Petroleum-Formation.jpgنفت خام (petroleum) یک سوخت فسیلی است که از مواد آلی فسیل شده‌ای همانند زئوپلانکتون و جلبک تشکیل شده است. مقادیری از این مواد در ته دریاها و دریاچه‌ها ته نشین، با رسوبات دیگر مخلوط و تحت شرایط بدون اکسیژن مدفون شده‌اند. با ته نشین شدن لایه‌های بیش‌تر در بستر دریا یا دریاچه، در مناطق زیرین حرارت و فشار شدت گرفتند. این فرآیند باعث تغییر مواد آلی می‌شود که در ابتدا یک ماده مومی شک به نام کروژن (kerogen) تشکیل می‌دهد که در بسیاری از شن‌های نفتی (oil shales) دنیا موجود است. سپس حرارت بیش‌تر به هیدروکربن‌های مایع و گازی، در طول یک رشته فرآیندهای گرماگیر تحت یک فرآیند به نام کاتاجنسیس (catagenesis) باعث تشکیل نفت خام می‌شود.

ادامه مطلب: فرآیند تشکیل نفت خام