جوش‌کاری

جوش‌کاری چیست

رای دهی:  / 58

TIG-Welding.jpgجوش‌کاری (welding) عبارت است از فرآیند اتصال دو قطعه فلزی که در نتیجه نفوذ (diffusion) اتم‌های قطعه جوش‌کاری شده (welded piece) به درون منطقه اتصال (joint region) یا منطقه جوش (weld region) به وجود آمده است. جوش‌کاری در اثر داغ کردن قطعه‌های اتصال تا دمای ذوب و وارد شدن مواد در یکدیگر (با ماده فیلر یا پر کننده و یا بدون آن) و یا اعمال فشار به قطعات در شرایط سرد و یا حرارت داده انجام می‌شود. این فرآیند از این نظر در تضاد با لحیم کاری است که در لیحم کاری مواد دارای نقطه ذوب پایین‌تر بین دو قطعه ذوب می‌شوند و بدون ذوب کردن قطعات آن‌ها را به هم متصل می‌کنند.

ادامه مطلب: جوش‌کاری چیست

روش‌های جوش‌کاری

رای دهی:  / 28

Welding-Animation.gif

دو راه برای اتصال و رسیدن به تماس اتمی بین دو سطح وجود دارد؛

- از راه حرارت، که دو قطعه توسط پلی از فلز مذاب به یکدیگر متصل می‌شوند

- از راه فشار، که دو سطح تحت فشار در حالت تغییر شکل پلاستیک تماس لازم را پیدا می‌کنند؛ این عمل گاهی هم با حرارت اولیه برای نرم کردن فلز همراه است.

تفاوت بین دو روش بالا، پایه تقسیم‌بندی روش‌های جوش‌کاری است که به دو گروه فرآیندهای جوش‌کاری نفوذی (diffusion welding) یا جوش‌کاری ذوبی یا حالت مایع (liquid state welding) و گروه فرآیند‌های جوش‌کاری حالت جامد (solid state welding) تقسیم می‌شوند.

ادامه مطلب: روش‌های جوش‌کاری

انواع اتصالات جوش‌کاری

رای دهی:  / 12

Weld-Joints.jpgاتصال جوشی (welding joint) یک نقطه و یا لبه است که در آن دو یا چند قطعه از فلز یا پلاستیک به هم وصل می‌شوند. این قطعات با توجه به هندسه آن‌ها به وسیله جوش‌کاری دو یا چند قطعه (فلزی یا پلاستیکی) به هم وصل می‌شوند.

ادامه مطلب: انواع اتصالات جوش‌کاری

کدها و استانداردهای جوش‌کاری

رای دهی:  / 115

Welding-Standards-Small.jpg

مطابق با تعریف انجمن جوش‌کاری آمریکا (American Welding Society) یا AWS، استانداردهای جوش‌کاری (welding standards) مدارکی هستند که فعالیت‌های جوش‌کاری را مدیریت و هدایت می‌کنند. استانداردها توصیف کننده ملزومات فنی برای مواد، فرآیندها، محصولات، سیستم‌ها و یا خدمات هستند. همچنین استانداردها اطلاعاتی درباره تجهیزات، روش‌ها، روندها و تست‌های مورد نیاز به ما می‌دهند.

ادامه مطلب: کدها و استانداردهای جوش‌کاری

جوش‌کاری قوسی

رای دهی:  / 65

Molten-Pool.jpg

جوش‌کاری قوسی (arc welding) یک روش جوش‌کاری است که از یک منبع تغذیه جوش‌کاری (welding power supply) برای ایجاد قوس الکتریکی بین الکترود (electrode) و ماده پایه و ذوب کردن فلزات در محل جوش استفاده می‌کند. جریان می‌تواند مستقیم (DC) و یا متناوب (AC) و الکترودها و مصرفی و یا غیر مصرفی باشند. منطقه جوش معمولا توسط برخی از انواع گاز محافظ (shielding gas)، بخار یا سرباره (slag) محافظت می‌شود. فرآیندهای جوش‌کاری قوس الکتریکی می‌توانند دستی، نیمه اتوماتیک و یا اتوماتیک کامل باشند.

ادامه مطلب: جوش‌کاری قوسی

جوش‌کاری مقاومتی

رای دهی:  / 88

Resistance-Seam-Welding.gif

جوش‌کاری مقاومت الکتریکی (electric resistance welding) یا ERW، یک فرآیند جوش‌کاری است که در آن اتصال دو سطح از راه اعمال هم‌زمان حرارت و فشار انجام می‌گیرد. فلزات به دلیل مقاومت الکتریکی، در اثر عبور جریان الکتریکی گرم شده و حتی به حالت ذوب نیز می‌رسند.

ادامه مطلب: جوش‌کاری مقاومتی

جوش‌کاری گازی

رای دهی:  / 126

Weld-Pool.jpg

جوش‌کاری با گاز (gas welding) یا GW که معمولا جوش‌کاری اکسی‌گاز (oxy-gas welding)، جوش‌کاری اکسی سوخت (oxy-fuel welding)، جوش‌کاری اکسی استیلن (oxyacetylene welding) یا جوش‌کاری اکسی (oxy welding) نیز خوانده می‌شود، یکی از روش‌های قدیمی جوش‌کاری است که به سبب ویژگی‌های یکتای خود هنوز در صنعت کاربرد گسترده‌ای دارد. جوش‌کاری با گاز فرآیندی است که به وسیله یک مشعل جوش‌کاری (welding torch) سوخت گاز و اکسیژن را برای جوش‌کاری فلزات به کار می‌برد. مشعل یک گاز سوختنی را با نسبت مناسب با اکسیژن ترکیب می‌کند و فرآیند احتراق را در دمای مناسب انجام می‌دهد. شعله داغ لبه‌های قطعات جوش‌کاری را ذوب می‌کند تا پس از انجماد تشکیل اتصال جوش بدهند.

ادامه مطلب: جوش‌کاری گازی

جوش‌کاری حالت جامد

رای دهی:  / 25

Diffusion-Welding-Animation.gif

جوش‌کاری حالت جامد (solid state welding) یا SSW یک فرآیند جوش‌کاری است که در آن دو قطعه کار تحت فشار قرار می‌گیرند که باعث یک تماس نزدیک بین آن دو می‌شود و در دمایی که زیر دمای ذوب مواد والد (parent material) است به هم متصل می‌گردند.

ادامه مطلب: جوش‌کاری حالت جامد

بازرسی جوش

رای دهی:  / 12

Manual-Inspection.jpg

قطعات جوش‌کاری شده نیاز به بازرسی در مراحل مختلف قبل از ساخت، در زمان ساخت و در پایان ساخت دارند. بازرسی جوش می‌تواند به کارفرما اطمینان دهد که کار طبق آیین‌نامه‌های توافق شده انجام گرفته است. برای اطمینان از کیفیت جوش و مطابقت آن با ملزومات طرح باید کلیه عوامل موثر در جوش‌کاری در مراحل مختلف اجرا مورد بازرسی قرار گیرند.

ادامه مطلب: بازرسی جوش

بازرسی چشمی جوش

رای دهی:  / 31

Visual_Inspection4.jpg

بازدید یا بازرسی چشمی جوش (visual weld inspection) یکی از مهم‌ترین و پر‌کاربرد‌ترین روش‌های بازرسی جوش است. بازرسی چشمی ساده و ارزان است و به دستگاههای گران احتیاج ندارد. بازرسی چشمی در هیچ زمانی نباید دست کم گرفته شود. بررسی نقشه های سفارش، قبل از ساخت نیز از اشتباهات اجتناب‌پذیر پرده بر می‌دارد. پی بردن به اشتباه و رفع نواقص طرح قبل از ساخت از دوباره کاری و اتلاف سرمایه جلوگیری می‌کند.

ادامه مطلب: بازرسی چشمی جوش

جوش‌کاری تیگ

رای دهی:  / 5

GTAW.jpgجوش‌کاری قوسی با الکترود تنگستنی و گاز محافظ (gas tungsten arc welding) یا GTAW یا جوش‌کاری قوسی با الکترود تنگستنی و گاز بی‌اثر (tungsten inert gas welding) یا جوش‌کاری تیگ (TIG) یک فرآیند جوش‌کاری قوسی (arc welding) است که از الکترودهای غیر مصرفی تنگستنی برای ایجاد جوش استفاده می‌کند. ناحیه جوش به وسیله یک گاز محافظ نجیب همانند آرگون و هلیوم از آلودگی‌های اتمسفری محافظت می‌شود و معمولا در برخی از جوش‌ها از یک فلز پر کننده (filler metal) استفاده می‌شود. یک منبع تغذیه جوش‌کاری با جریان ثابت، انرژی مورد نیاز برای ایجاد قوس را فراهم می‌کند.

ادامه مطلب: جوش‌کاری تیگ

جوش‌کاری الکترو اسلگ

رای دهی:  / 11

Electroslag-Welding.jpgجوش‌کاری سرباره الکتریکی یا جوش‌کاری الکترواسلگ (electroslag welding) یا ESW یکی از روش‌های جوش‌کاری تک پاسه و بسیار مولد است که برای مواد ضخیم در موقعیت عمودی یا نزدیک به عمود به کار می‌رود.

ادامه مطلب: جوش‌کاری الکترو اسلگ

جوش‌کاری قوسی پلاسمایی

رای دهی:  / 7

Plasma-Arc-Welding.jpgجوش‌کاری قوسی پلاسمایی (plasma arc welding) یا PAW یک فرآیند جوش‌کاری قوسی (arc welding) مشابه با جوش‌کاری قوسی گازی تنگستنی (gas tungsten arc welding) یا GTAW یا TIG است که در آن حرارت به وسیله قوس متمرکز بین الکترود غیر مصرفی تنگستنی و قطعه کار ایجاد می‌شود.

ادامه مطلب: جوش‌کاری قوسی پلاسمایی

جوش‌کاری قوسی زیر پودری

رای دهی:  / 25

SAW.jpgجوش‌کاری قوسی زیر پودری (submerged arc welding) یا SAW و یا جوش‌کاری قوسی مخفی یک فرآیند جوش‌کاری قوسی (arc welding) است که در آن از یک الکترود فلزی مصرفی بدون پوشش استفاده می‌شود که درون یک پودر فلاکس محافظ (granular shielding flux) در اطراف جوش، ایجاد یک قوس الکتریکی بین خود و قطعه کار می‌کند.

ادامه مطلب: جوش‌کاری قوسی زیر پودری

جوش‌کاری قوسی با گاز محافظ

رای دهی:  / 31

GMAW2.jpg

جوش‌کاری قوسی با الکترود فلزی و گاز محافظ (Gas Metal Arc Welding) یا GMAW که انواع مختلف آن شامل جوش‌کاری با الکترود فلزی و گاز خنثی (Metal Inert Gas Welding) یا میگ (MIG) و جوش‌کاری با الکترود فلزی و گاز فعال (metal active gas welding) یا مگ (MAG) یا جوش آرگون می‌شود، یک فرآیند جوش‌کاری قوسی (arc welding process) است که در آن یک گاز محافظ (shielding gas) خارجی مانند آرگون، هلیوم، دی‌اکسید کربن، مخلوط آرگون و اکسیژن و یا مخلوط دیگر گازها از یک تفنگ جوش‌کاری (welding gun) خارج می‌شود و از جوش در برابر آلاینده‌های هوا محافظت می‌کند.

ادامه مطلب: جوش‌کاری قوسی با گاز محافظ

جوش‌کاری قوسی کربنی

رای دهی:  / 5

Carbon-Arc-Welding.jpg

جوش‌کاری قوسی کربنی (carbon arc welding) یا CAW یک فرآیند جوش‌کاری است که در آن حرارت به وسیله قوس الکتریکی بین یک الکترود کربنی (گرافیتی) و قطعه کار تولید می‌گردد. قوس الکتریکی لبه‌های قطعه‌های کار را حرارت می‌دهد و ذوب می‌کند و به هم متصل می‌نماید.

ادامه مطلب: جوش‌کاری قوسی کربنی

الکترودهای جوش‌کاری

رای دهی:  / 22

WeldingElectrodes4.jpg

در جوش‌کاری قوسی (arc welding)، الکترود (electrode) برای هدایت جریان به قطعه کار به کار می‌رود تا دو قطعه کار را در یکدیگر ذوب نماید. بر حسب فرآیند، در جوش‌کاری قوسی با گاز محافظ (gas metal arc welding) یا GMAW و جوش‌کاری قوسی با فلز روکش‌دار (shielded metal arc welding) یا SMAW الکترود مصرفی و در جوش‌کاری قوسی تنگستنی گازی (gas tungsten arc welding) یا GTAW الکترود غیر مصرفی است.

ادامه مطلب: الکترودهای جوش‌کاری

جوش‌کاری با الکترود روکش‌دار

رای دهی:  / 28

SMAW-Shematic.png

جوش‌کاری قوسی با الکترود روکش‌دار (shielded metal arc welding) یا SMAW که به آن جوش‌کاری قوسی دستی الکترودی (manual metal arc welding) یا MMAW یا MMA، جوش‌کاری قوسی با محافظ پودری (flux shielded arc welding) یا جوش‌کاری میله‌ای (stick welding) نیز می‌گویند، از یک الکترود فلزی مصرف شونده با پوشش مناسب (flux) برای ایجاد قوس الکتریکی بین الکترود و قطعه اصلی کار استفاده می‌کند.

ادامه مطلب: جوش‌کاری با الکترود روکش‌دار

جوش‌کاری قوسی فلاکس کورد

رای دهی:  / 31

FCAW.jpg

جوش‌کاری قوسی فلاکس کورد (flux-cored arc welding) یا FCAW یا FCA، یک فرآیند جوش‌کاری قوسی نیمه اتوماتیک یا اتوماتیک است. FCAW نیاز به یک الکترود لوله‌ای مصرفی با تغذیه مداوم دارای فلاکس یا پودر (flux) و یک منبع تغذیه جوش‌کاری (welding power supply) با ولتاژ ثابت و یا گاهی جریان ثابت دارد. گاهی از یک گاز محافظ خارجی استفاده می‌شود اما اغلب برای حفاظت از اتمسفر به پودر اعتماد می‌شود. در ساخت و ساز، از این فرآیند به دلیل سرعت بالای جوش‌کاری و قابلیت حمل استفاده زیادی می‌شود.

ادامه مطلب: جوش‌کاری قوسی فلاکس کورد

جوش‌کاری نقطه‌ای

رای دهی:  / 14

Spot-Welding-Animation.gif

نقطه جوش یا جوش‌کاری نقطه‌ای (spot welding) یا جوش‌کاری مقاومتی نقطه‌ای (resistance spot welding) یا RSW یک نوع فرآیند جوش‌کاری مقاومتی است که در آن سطوح فلزی در تماس، به وسیله حرارت به دست آمده از مقاومت در برابر جریان الکتریکی به هم متصل می‌شوند.

ادامه مطلب: جوش‌کاری نقطه‌ای

جوش‌کاری جرقه‌ای

رای دهی:  / 2

Flash-Welding.jpgجوش‌کاری جرقه‌ای یا جوش‌کاری فلش (flash welding) یا FW یک فرآیند جوش‌کاری مقاومتی (resistance welding) یا RW است که در آن انتهای مفتول‌ها، لوله‌ها و یا ورق‌ها به وسیله قوسی که بین آن‌ها ایجاد می‌شود حرارت می‌بیند و سپس فورج می‌شوند (تحت فشار با هم تماس پیدا می‌کنند) و به این وسیله به هم جوش داده می‌شود.

ادامه مطلب: جوش‌کاری جرقه‌ای

جوش‌کاری نفوذی

رای دهی:  / 7

Diffusion-Welding-Animation2.gifجوش‌کاری نفوذی (diffusion welding) یا DFW یک فرآیند جوش‌کاری حالت جامد (solid state welding) است که در آن به قطعاتی که سطح آن‌ها با دقت تمیز شده‌اند و دمای آن‌ها تا حد کم‌تر از نقطه جوش فلزات بالا رفته است، فشار وارد می‌شود. اتصال در نتیجه نفوذ (diffusion) اتم‌های سطحی دو قطعه در یکدیگر به دلیل گرادیان‌های غلظت رخ می‌دهد. دو ماده در یک دمای بالا به هم فشرده می‌شوند. فشار برای از بین بردن حفره‌هایی اعمال می‌شود که در اثر تفاوت در شکل دو سطح به وجود می‌آیند.

ادامه مطلب: جوش‌کاری نفوذی

جوش‌کاری سرد

رای دهی:  / 5

Cold-Welding.jpgجوش‌کاری سرد (cold welding) یا جوش‌کاری تماسی (contact welding) یا CW یک فرآیند جوش‌کاری حالت جامد (solid state welding) است که در آن دو قطعه کار بدون ذوب شدن یا گرمایش در دمای اتاق و تحت فشاری به هم متصل می‌گردند که باعث یک تغییر شکل شدیدی در قطعات کار و تماس بسیار نزدیک بین سطوح جوش می‌شود.

ادامه مطلب: جوش‌کاری سرد

جوش‌کاری اولتراسونیک

رای دهی:  / 3

Ultrasonic-Welding-Sample1.jpgجوش‌کاری فراصوت یا جوش‌کاری اولتراسونیک (ultrasonic welding) یک فرآیند جوش‌کاری حالت جامد (solid state welding) است که در آن دو قطعه کار به وسیله فشاری که به همراه اعمال لرزش آکوستیک (acoustic vibration) فرکانس بالا یا اولتراسونیک که به قطعات کار وارد می‌شود به هم متصل می‌شوند.

ادامه مطلب: جوش‌کاری اولتراسونیک

جوش‌کاری اصطکاکی

رای دهی:  / 35

Friction-Welding2.jpg

جوش‌کاری اصطکاکی (friction welding) یا FRW یک فرآیند جوش‌کاری حالت جامد (solid state welding) است که در آن تولید حرارت به وسیله اصطکاک مکانیکی بین یک قطعه متحرک و یک قطعه ثابت به کمک یک نیروی جانبی به نام آپ‌ست (upset) انجام می‌شود و مواد را دچار تغییر شکل پلاستیک و نرم می‌کند.

ادامه مطلب: جوش‌کاری اصطکاکی

جوش‌کاری انفجاری

رای دهی:  / 9

Explosion-Welding.jpgجوش‌کاری انفجاری (explosion welding) یا EXW یک فرآیند جوش‌کاری حالت جامد (solid state welding) است که در آن قطعات جوش‌کاری (ورق‌ها) در نتیجه یک ضربه فشاری به هم متصل می‌گردند که بر اثر انفجار کنترل شده یک ماده منفجره به آن‌ها اعمال می‌شود.

ادامه مطلب: جوش‌کاری انفجاری

جوش‌کاری ترمیت

رای دهی:  / 81

Thermite.jpg

جوش‌کاری ترمیت (thermit welding/thermite welding) یا TW که به عنوان جوش‌کاری اگزوترمیک (exothermic welding) و اتصال اگزوترمیک (exothermic bonding) نیز شناخته می‌شود، فرآیند جوش‌کاری است که در آن حرارت از راه یک واکنش شیمیایی به شدت گرمازا (exothermic) بین اجزای یک ترکیب گرمازا مانند مخلوط پودر اکسید فلز و آلومینیوم تولید می‌گردد و نیاز به هیچ منبع خارجی حرارت یا جریان الکتریکی ندارد. فلز مذابی که در این واکنش تولید می‌شود، پس از انجماد به عنوان ماده فیلر یا پرکننده (filler) قطعات را به هم متصل می‌کند.

ادامه مطلب: جوش‌کاری ترمیت

جوش‌کاری پرتو الکترونی

رای دهی:  / 46

EBW-Small.jpg

جوش‌کاری پرتو الکترونی (electron beam welding) یا EBM یک فرآیند جوش‌کاری ذوبی (fusion welding) است که از حرارت تولید شده به وسیله یک ستون از الکترون‌های پر انرژی استفاده می‌کند. الکترون‌ها با قطعه کار برخورد می‌کنند و انرژی جنبشی آن‌ها به انرژی گرمایی تبدیل و فلز را تا جایی گرم می‌کنند که لبه‌های قطعه کار ذوب شده و پس از انجماد به هم متصل می‌گردند.

ادامه مطلب: جوش‌کاری پرتو الکترونی

جوش‌کاری لیزری

رای دهی:  / 33

Laser-Welding2.jpg

جوش‌کاری با استفاده از اشعه لیزر از روش‌های نوین جوش‌کاری است که در دهه اخیر مورد توجه صنعت قرار گرفته و به خاطر کیفیت، سرعت و قابلیت کنترل آن به طور وسیعی از آن استفاده می‌شود. جوش‌کاری لیزری (laser welding) یا LW یا جوش‌کاری با پرتو لیزر (laser beam welding) یا LBW یک فرآیند جوش‌کاری است که در آن حرارت به وسیله یک پرتو لیزری پر انرژی که بر روی قطعه کار تابیده می‌شود تولید می‌گردد. پرتو لیزر لبه‌های قطعه کار را گرم و ذوب و ایجاد یک اتصال می‌نماید.

ادامه مطلب: جوش‌کاری لیزری

جوش‌کاری زیر آب

رای دهی:  / 68

Underwater-Welding3.jpg

جوش‌کاری زیر آب (underwater welding) از زمان جنگ جهانی دوم هنگامی که کشتی‌های خسارت دیده باید به سرعت در آب تعمیر می‌شدند، به وجود آمد. بیرون آوردن کشتی برای تعمیر کردن آن هم اکنون هم بسیار هزینه بر است و صرفه اقتصادی ندارد.

ادامه مطلب: جوش‌کاری زیر آب

پیوند نفوذی فاز انتقالی مایع

رای دهی:  / 2

TLPDB.jpgپیوند نفوذی فاز انتقالی مایع (transient liquid phase diffusion bonding) یا TLPDB یک فرآیند پیوند است که برای الحاق بسیاری از قطعات فلزی و سرامیکی استفاده می‌شود که نمی‌توانند با استفاده از روش‌های متداول جوش‌کاری چیست ذوبی پیوند بخورند. فرآیند پیوند باعث ایجاد اتصالاتی با ترکیب، اکسیدهای سطحی و نقص هندسی یکنواخت می‌شود. تکنیک پیوند در یک طیف گسترده‌ای از کاربردها از تولید و تعمیر موتور توربین (turbine engines) در صنعت هوافضا تا نیروگاه‌های هسته‌ای و اتصال مدار خطوط در صنعت میکروالکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ادامه مطلب: پیوند نفوذی فاز انتقالی مایع