ماشین‌های دوار

توربوماشین چیست

رای دهی:  / 29

Compressor-Aniation.gif

توربوماشین (turbomachinery) ماشینی است که انرژی را بین یک سیال و یک روتور (rotor) انتقال می‌دهد؛ از جمله توربین (turbine) و کمپرسور (compressor). در حالی که توربین انرژی را از یک سیال به روتور انتقال می‌دهد، کمپرسور انرژی را از یک روتور به یک سیال انتقال می‌دهد. این دو نوع ماشین تحت روابط پایه یکسان از جمله قانون دوم حرکت نیوتن و معادله انرژی اویلر برای سیالات تراکم‌پذیر کار می‌کنند. پمپ‌های سانتریفوژ (centrifugal pumps) نیز توربوماشین‌هایی هستند که انرژی را از یک روتور به یک سیال مایع منتقل می‌کند، در حالی که توربین و کمپرسور معمولا با گاز کار می‌کنند.

ادامه مطلب: توربوماشین چیست

VSD چیست

رای دهی:  / 13

ASD.gif

درایو با سرعت قابل تنظیم (adjustable speed drive) یا ASD یا درایو سرعت متغیر (variable-speed drive) یا VSD، تجهیزی است که برای کنترل سرعت ماشین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از فرآیندهای صنعتی مانند خطوط مونتاژ باید برای محصولات مختلف در سرعت‌های مختلفی به کار گرفته شوند. زمانی که شرایط فرآیند نیازمند تنظیم جریان یک پمپ (pump)، فن (fan) و یا کمپرسور (compressor) باشد، درایو سرعت متغیر در مقایسه با روش‌های دیگر کنترل جریان انرژی بیش‌تری ذخیره می‌کند.

ادامه مطلب: VSD چیست

میکرو ماشین چیست

رای دهی:  / 7

Micromachine2.jpg

میکروماشین‌ها (micromachines/micromachinery) وسایل مکانیکی هستند که با همان روش کلی مدارات مجتمع (integrated circuits) ساخته می‌شوند و معمولا اندازه آن‌ها بین 100 نانومتر تا 100 میکرومتر در نظر گرفته می‌شود؛ هر چند که این اندازه قابل بحث است. یکی از کاربردهای میکروماشین‌ها در شتاب‌سنجی است که زمان برخورد خودرو با یک جسم را تشخیص و باعث باز شدن کیسه هوا می‌شود. سیستم‌های پیچیده چرخ‌دنده و اهرم، کاربرد دیگری از میکروماشین‌ها هستند.

ادامه مطلب: میکرو ماشین چیست

بازیافت توان هیدرولیکی به وسیله تجهیزات دوار

رای دهی:  / 6

Pump-as-Turbine2.jpg

در بسیاری از فرآیندها یک سیال پر فشار باید از یک ولو خفگی (throttle valve) عبور کند. این شیرهای خفگی فشار را کاهش داده و انرژی هیدرولیکی سیال را به هدر می‌دهند. برای بازیافت توان به هدر رفته می‌توان به جای شیر فشار شکن از یک تجهیز دوار بازیافت توان (power recovery) استفاده نمود.

ادامه مطلب: بازیافت توان هیدرولیکی به وسیله تجهیزات دوار

توربوماشین با هندسه متغیر

رای دهی:  / 1

Inlet-Guid-Vanes.jpgتوربوماشین با هندسه متغیر (variable geometry turbomachine) در اصل ترکیبی است از چندین توربوماشین با هندسه ثابت که از ولوهای (valves) متحرک برای بهینه‌سازی راندمان در شرایط کاری و سرویس‌های مختلف استفاده می‌کند. ما برای یک نیاز عملیاتی خاص نیاز به نوع خاصی از پمپ یا توربین داریم تا شرایط مطلوب کاری را فراهم کند و به طور کلی به دلیل تنوع در سرویس‌های مورد نیاز، به انواع مختلفی از پمپ‌ها (pumps) یا کمپرسورها (compressors) و توربین‌ها (turbines) نیاز داریم. می‌توان از یک توربوماشین با هندسه متغیر را برای سرویس‌های متفاوت مورد نیاز تنظیم و از آن استفاده کرد.

ادامه مطلب: توربوماشین با هندسه متغیر