مخلوط‌کن

آسیاب

رای دهی:  / 6

Mill-Animation.gifدستگاه آسیاب (grinding mill/mill) یک واحد عملیاتی (unit operation) است که برای شکستن مواد جامد به قطعات کوچک‌تر به کار می‌رود. انواع بسیاری از مختلفی از آسیاب و انواع بسیاری از مواد فرآوری شده در آن‌ها وجود دارد. از لحاظ تاریخی آسیاب‌ها با دست (هاون و دسته هاون)، حیوان (آسیاب اسبی)، باد (آسیاب بادی) و یا آب (آسیاب بادی) کار می‌کردند. امروزه آسیاب‌ها با برق نیز کار می‌کنند.

ادامه مطلب: آسیاب

هم‌زن صنعتی

رای دهی:  / 2

Agitator.jpgهم‌زن صنعتی (industrial agitator) ماشینی است که در صنایع مختلف شیمیایی، غذایی، دارویی و آرایشی برای به هم زدن مواد فرآیندی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هم‌زنی با ایجاد حرکت فاز مایع به دست می‌آید که برای این کار از پروانه (impeller) استفاده می‌شود. به این خاطر در هم‌زن‌های مکانیکی از چرخش پروانه استفاده می‌شود. توده مواد می‌تواند از مواد مختلفی تشکیل شده باشد.

ادامه مطلب: هم‌زن صنعتی

خردکن

رای دهی:  / 4

Jaw-Crusher-Animation.gifسنگ‌شکن یا کراشر یا خردکن (crusher) ماشینی است که برای کاهش اندازه سنگ‌ها به سنگ‌های کوچک‌تر، گراول و یا پودر سنگ به کار می‌رود. کراشرها همچنین برای کاهش سایز یا تغییر شکل مواد زاید استفاده می‌شوند، به صورتی که راحت‌تر بتوان آن‌ها را دفع و یا بازیافت کرد و یا برای کاهش سایز یک مخلوط جامد مواد خام (همانند سنگ معدن) به کار می‌رود تا تکه‌های با ترکیب‌های مختلف را بتوان از هم متمایز کرد.

ادامه مطلب: خردکن

شردر صنعتی

رای دهی:  / 1

Shredder-Animation.gifشردر صنعتی (industrial shredder) ماشینی است که برای کاهش سایز تمام مواد مورد استفاده قرار می‌گیرد. شردرهای صنعتی دارای انواع و اندازه های مختلفی هستند.

ادامه مطلب: شردر صنعتی

روش‌های اختلاط و انواع مخلوط‌کن‌ها

رای دهی:  / 11

Mixing.jpgاختلاط (mixing) یک واحد عملیاتی (unit operation) در مهندسی فرآیند‌ صنعتی است که شامل فرآوری یک سیستم فیزیکی ناهمگن ورودی با هدف همگن‌تر کردن آن است. مثال‌های آشنا شامل پمپاژ آب در یک استخر شنا برای همگن کردن دمای آب و هم زدن خمیر پن‌کیک برای از بین بردن توده‌های چسبیده به هم در داخل آن است.

ادامه مطلب: روش‌های اختلاط و انواع مخلوط‌کن‌ها

آسیاب سه غلتکی

رای دهی:  / 2

Three-Roll-Mill2.jpgآسیاب سه غلتکی (three roll mill) ماشینی است که از نیروی برشی حاصل از سه غلتک افقی که در جهت‌های مخالف و سرعت‌های مختلف نسبت به هم می‌چرخند برای مخلوط کردن، پالایش، پراکنده کردن یا همگن‌سازی مواد ویسکوز وارد شده به آن استفاده می‌کند.

ادامه مطلب: آسیاب سه غلتکی

میکسر صنعتی

رای دهی:  / 14

Mixer2.gif

میکسرهای صنعتی (industrial mixer) و بلندرهای صنعتی (industrial blender) برای مخلوط کردن و آمیختن بازه گسترده‌ای از مواد در صنایع گوناگون از جمله صنایع غذایی، شیمیایی، دارویی، پلاستیک و مواد معدنی مورد استفاده قرار می‌گیرند. میکسرها برای ایجاد یک مخلوط همگن با کیفیت مناسب و برای مخلوط کردن مواد از انواع مختلف تیغه (blades) استفاده می‌کنند.

ادامه مطلب: میکسر صنعتی

آسیاب دیسکی

رای دهی:  / 1

Disc-Mill.jpg

 

آسیاب صفحه‌ای یا آسیاب دیسکی (disc mill) نوعی خرد‌کن (crusher) است که برای آسیاب کردن، بریدن، شکافتن، خرد کردن، فیبر کردن، ساییدن، گرانول کردن، شکستن، مالیدن، پیچاندن، ترکیب، پالایش و مانند آن به کار می‌رود.

ادامه مطلب: آسیاب دیسکی

میکسر-ستلر

رای دهی:  / 0

Mixer-Settler-Schematic2.jpgمیکسر-ستلرها یا مخلوط‌کن‌های ته‌نشستی (mixer settlers) انواعی از تجهیزات فرآیندی مورد استفاده در فرآیند استخراج محلول هستند. یک میکسر ستلر شامل در مرحله اول فازها را با هم مخلوط می‌کند و پس از آن در یک مرحله ته‌نشینی ساکن امکان جداسازی فازها را توسط گرانش می‌دهد.

ادامه مطلب: میکسر-ستلر

آسیاب ضربه‌ای

رای دهی:  / 2

Impact-Mill2.jpgآسیاب ضربه‌ای (impact mill) نوعی آسیاب بیتر (beater mills) بدون غربال با سرعت بالا هستند که برای پودر کردن (pulverising) و ریز پودر کردن (micro-pulverising) به کار می‌روند.

ادامه مطلب: آسیاب ضربه‌ای

آسیاب گردبادی

رای دهی:  / 3

Whirlwind-Mill2.jpg

آسیاب گردبادی (whirlwind mill) نوعی آسیاب است که در مهندسی فرآیند برای ساییدن (pulverising) و ریز ساییدن (micro-pulverising) به کار می‌رود.

ادامه مطلب: آسیاب گردبادی

ساینده چیست

رای دهی:  / 1

Pulverizer.jpgساینده یا پولورایزر (pulverizer) یا آسیاب (grinder) یک وسیله مکانیکی است که برای پودر کردن انواع مختلف مواد به کار می‌رود. به عنوان مثال، یک آسیاب ساینده برای ساییدن زغال‌سنگ برای احتراق در کوره‌های (furnaces) تولید بخار در نیروگاه‌های (power plants) سوخت فسیلی استفاده می‌شود.

ادامه مطلب: ساینده چیست

آسیاب ساچمه‌ای

رای دهی:  / 4

Ball-Mill2.jpgآسیاب ساچمه‌ای (ball mill) نوعی آسیاب است که برای خرد کردن مواد به پودرهای بسیار ریز برای استفاده در فرآیندهای پوشش معدنی، رنگ، پیروتکنیک و سرامیک به کار می‌رود.

ادامه مطلب: آسیاب ساچمه‌ای