تجهیزات انتقال

فیدر دوار

رای دهی:  / 1

Rotary-Feeder3.jpgفیدر دوار (rotary feeder) یا ایرلاک دوار (rotary airlock) و یا ولو دوار (rotary valve) معمولا در کاربردهای صنعتی و کشاورزی به عنوان یک دستگاه در یک سیستم انتقال مواد فله‌ای و یا مواد ویژه استفاده می‌شود. فیدرهای دوار در درجه اول برای تخلیه مواد جامد فله از قیف/سطل، گیرنده‌ها و سایکلون‌ها به سیستم‌های انتقال پنوماتیک فشاری و یا خلاء استفاده می‌شود.

ادامه مطلب: فیدر دوار

تجهیزات جابه‌جایی مواد

رای دهی:  / 5

Material-Handling-Equipment.gifتجهیزات متریال هندلینگ یا تجهیزات جابه‌جایی مواد (material handling equipment) تجهیزاتی هستند که مربوط به جابه‌جایی، انبار کردن، کنترل و حفاظت از مواد، کالاها و محصولات در طول فرآیند تولید، توزیع، مصرف و دور انداختن می‌شوند.

ادامه مطلب: تجهیزات جابه‌جایی مواد

کامیون

رای دهی:  / 1

Truck.jpgتراک یا کامیون (truck/lorry) یک وسیله نقلیه موتوری طراحی شده برای حمل و نقل محموله است. کامیون‌ها از نظر اندازه، قدرت و پیکربندی تا حد زیادی متفاوت هستند و کوچک‌ترین آن‌ها از نظر مکانیکی شبیه به خودرو است. کامیون‌های تجاری می‌توانند بسیار بزرگ و نیرومند باشند و ممکن است به شکلی پیکربندی شده باشند که تجهیزات خاصی بر روی آن سوار شوند؛ از جمله کامیون‌های آتش‌نشانی، بتن و بیل‌های مکانیکی مکنده.

ادامه مطلب: کامیون

بوژی چیست

رای دهی:  / 3

SPMT.jpgبوژی (bogie) یا خودرو ناقل ماژولار (self-propelled modular transporter) یا خودرو تریلی ماژولار (self-propelled modular trailer) یا SPMT یک خودرو پلتفورمی با یک آرایه بزرگ از چرخ‌ها است. SPMT برای حمل و نقل اشیاء بزرگ مانند بخش‌های بزرگ پل، تجهیزات پالایشگاه نفت (oil refinery)، موتورها و اشیای دیگری استفاده می‌شوند که برای کامیون بیش از حد بزرگ و یا سنگین هستند. البته از کامیون‌ها برای کشیدن SPTM در سربالایی‌ها و ترمز کردن در سرازیری‌ها استفاده می‌شود.

ادامه مطلب: بوژی چیست

سیستم نقاله

رای دهی:  / 5

Conveyor-System.jpgسیستم نوار نقاله (conveyor system) یک وسیله جابه‌جایی مکانیکی است که مواد را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می‌کند. نقاله‌ها به ویژه در کاربردهای مربوط به حمل مواد سنگین و بزرگ مفید هستند. سیستم‌های نقاله امکان حمل سریع و کارآمد طیف گسترده‌ای از مواد را می‌دهند که آن‌ها را در صنایع حمل و بسته‌بندی مواد بسیار محبوب کرده است. انواع بسیاری از سیستم‌های انتقال دسترس هستند و با توجه به نیازهای صنایع مختلف استفاده می‌شوند.

ادامه مطلب: سیستم نقاله

کرین چیست

رای دهی:  / 6

Crane.jpgجرثقیل یا کرین (crane) نوعی ماشین است که معمولا به یک هویست (hoist)، سیم بکسل (wire ropes) یا زنجیر و چرخ مجهز شده است و می‌تواند برای دو کار بلند کردن مواد پایین‌تر و حرکت افقی آن‌ها به کار رود. کرین بیش‌تر برای بلند کردن اجسام سنگین و حمل آن‌ها را به مکان‌های دیگر استفاده می‌شود و از یک یا چند ماشین ساده برای ایجاد مزیت مکانیکی و در نتیجه حرکت بارهایی فراتر از توانایی طبیعی یک انسان استفاده می‌کند. کرین معمولا در صنعت حمل و نقل برای بارگیری و تخلیه محموله، در صنعت ساختمان برای جابه‌جایی مصالح و در صنعت ساخت و تولید برای مونتاژ تجهیزات سنگین به کار می‌رود.

ادامه مطلب: کرین چیست

تاور کرین

رای دهی:  / 7

Tower-Crane.jpg

جرثقیل‌های برجی یا تاور کرین (tower cranes) نوع مدرنی از کرین‌های تعادلی (balance crane) هستند که قطعات اصلی آن‌ها مشابه است. تاور کرین‌ها بر روی یک تخته بتنی به زمین ثابت می‌شوند و گاهی به سازه دو طرف نیز متصل می‌گردند.

ادامه مطلب: تاور کرین

تسمه نقاله

رای دهی:  / 2

Conveyor-Belt2.jpgتسمه نقاله (conveyor belt) یا نوار نقاله (belt conveyor) نوعی نقاله است که در آن محصول به طور مستقیم بر روی تسمه حمل می‌شود. تسمه‌های نقاله متداول‌ترین نوع نقاله با بیش‌ترین تنوع و کم‌ترین قیمت هستند و به کمک آن طیف گسترده‌ای از اشیا دارای شکل منظم و نامنظم، بزرگ یا کوچک، سبک و سنگین را می‌توان با موفقیت منتقل کرد.

ادامه مطلب: تسمه نقاله

بالابر

رای دهی:  / 3

AWP.gif

بالابر (aerial work platform/aerial device/elevating work platform) یا AWP یا EWP یک وسیله مکانیکی است که برای تامین دسترسی موقت افراد یا تجهیزات به مناطق غیر قابل دسترس که معمولا در ارتفاع هستند به کار می‌رود. انواع مختلفی از پلتفورم‌های دسترسی مکانیزه وجود دارند.

ادامه مطلب: بالابر

جک

رای دهی:  / 3

Jack-.jpgجک مکانیکی (mechanical jack) دستگاهی است که برای بلند کردن تجهیزات سنگین یا جمل نیروهای بسیار زیاد به کار می‌رود. متداول‌ترین شکل آن جک خودرو (car jack)، جک کفی (floor jack) و جک گاراژی (garage jack) است که خودروها را برای تعمیرات بلند می‌کنند.

ادامه مطلب: جک

دامپتراک چیست

رای دهی:  / 3

Haul-Truck3.jpgهال تراک (haul trucks) یا دامپتراک (dump truck) کامیون‌های حمل بار خارج جاده‌ای هستند که به طور خاص برای استفاده در معدن‌کاری به میزان بالا تولید و محیط ساخت و ساز سنگین طراحی شده‌اند.

ادامه مطلب: دامپتراک چیست

لیفتراک

رای دهی:  / 1

Forklift2.jpgلیفتراک (lift truck) یا فورک لیفتراک (forklift truck) یا فورک تراک (fork truck) فورک لیفت (forklift) یا موتور بکسل (tow-motor) نوعی بارکش صنعتی است که برای بلند کردن و انتقال اجسام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ادامه مطلب: لیفتراک

استیکر

رای دهی:  / 4

Stacker5.jpgاستیکر (stacker) یک ماشین بزرگ مورد استفاده در حمل مواد به صورت فله است. وظیفه آن کپه کردن موادی مانند سنگ آهک، سنگ معدن، غلات و حبوبات در انبار است. می‌توان از یک ریکلیمر (reclaimer) برای بازیابی مواد استفاده کرد.

ادامه مطلب: استیکر

فیدر کاسه‌ای

رای دهی:  / 2

Bowl-Feeder4.jpgفیدرهای کاسه‌ای لرزشی (vibratory bowl feeders) ابزارهایی رایجی هستند که برای تغذیه قطعات مختلف در خط تولید به کار می‌روند. فیدرهای کاسه‌ای لرزشی هنگامی به کار می‌روند که یک بسته فله‌ای از قطعات کوچک دارای نظم تصادفی باید یک به یک به دستگاه دیگری تغذیه شوند و در راستای خاصی قرار گیرند.

ادامه مطلب: فیدر کاسه‌ای

موبایل کرین

رای دهی:  / 1

Mobile-Crane6.jpgموبایل کرین (mobile crane) نوعی کرین با کنترل کابلی است که بر روی وسایل نقلیه چرخ‌زنجیری یا چرخ لاستیکی حمل می‌شود و یا یک کرین هیدرولیک با بازوی تلسکوپی است که بر روی حمل‌کننده‌های کامیونی نصب می‌شود و یا می‌تواند انواع خودران نیز داشته باشد. موبایل کرین‌ها برای انتقال راحت به یک سایت و استفاده برای انواع مختلف بار و محموله بدون نیاز یا با نیاز کم به مونتاژ طراحی شده‌اند.

ادامه مطلب: موبایل کرین

تجهیزات بالابر

رای دهی:  / 1

Lifting-Equipment.jpgتجهیزات بالابر (lifting equipment) یا ادوات بالابر (lifting gear) شامل هر نوع تجهیزی می‌شود که برای بالا بردن یک بار به کار می‌رود. کاربرد تجهیزات بالابر خطر آفرین است و موضوع مقررات ایمنی در بسیاری از کشورها می‌باشد.

ادامه مطلب: تجهیزات بالابر

استرادل کریر

رای دهی:  / 5

Straddle-Carrier5.jpg

استرادل کریر (straddle carrier) نوعی وسیله نقلیه خارج جاده‌ای است که در ترمینال‌های بندری برای جابه‌جایی کانتینرهای با استاندارد ایزو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ادامه مطلب: استرادل کریر

شیرلگ

رای دهی:  / 2

Sheerleg2.jpgشیرلگ (sheerleg) نوعی کرین (crane) معلق است ولی بر خلاف کرین‌های کشتی (crane vessels)، امکان چرخش کرین به صورت مستقل از کشتی وجود ندارد.

ادامه مطلب: شیرلگ

کرین بالاسری

رای دهی:  / 2

Overhead-Crane.jpgجرثقیل سقفی یا کرین بالاسری (overhead crane) یا کرین پلی (bridge crane) نوعی جرثقیل است که در محیط‌های صنعتی بسیار یافت می‌شود. کرین بالاسری از دو باند موازی تشکیل شده است که یک پل متحرک فاصله آن‌ها را پر می‌کند. هویست (hoist) به عنوان عضو بلند کردن اجسام در یک کرین در امتداد پل حرکت می‌کند. اگر پل به صورت صلب بر روی دو یا چند بازوی متحرک قرار داده شود که بر روی یک ریل ثابت در سطح زمین حرکت می‌کنند، به این کرین، گانتری کرین (gantry crane) یا کرین جالوت (goliath crane) گفته می‌شود.

ادامه مطلب: کرین بالاسری

نقاله زنجیری

رای دهی:  / 1

Chain-Conveyor.jpgنقاله زنجیری (chain conveyor) نوعی سیستم نقاله است که برای حرکت مواد در خطوط تولید استفاده می‌شود.

ادامه مطلب: نقاله زنجیری

ریکلایمر

رای دهی:  / 2

Reclaimer.jpgریکلایمر (reclaimer) یک ماشین بزرگ مورد استفاده در کاربرد حمل مواد فله (bulk material handling) است. وظیفه یک ریکلایمر بازیابی مواد فله مانند سنگ معدن، غلات و حبوبات از یک انبار است. از یک استیکر (stacker) برای توده کردن مواد استفاده می‌شود.

ادامه مطلب: ریکلایمر

کرین تراز ثابت

رای دهی:  / 1

Level-Luffing-Crane-Animation2.gifکرین تراز ثابت (level-luffing crane) یک مکانیزم کرین است که در آن در حرکت بازو به جلو و عقب، قلاب در یک تراز ثابت باقی می‌ماند، در نتیجه می‌تواند بازو را نسبت به پایه به داخل و خارج حرکت دهد، بدون این که ارتفاع آن تغییر کند.

ادامه مطلب: کرین تراز ثابت

کرین انگشتی

رای دهی:  / 1

Knuckleboom-Crane5.jpgکرین ناکل‌بوم یا جرثقیل انگشتی (knuckleboom crane) شبیه کرین استاندارد است با این تفاوت که مفصل بازو شبیه بند انگشت و در وسط قرار دارد و امکان خم شدن از وسط را می‌دهد. این باعث جمع و جور شدن اندازه برای انبار کردن کرین و افزایش مانور آن می‌شود.

ادامه مطلب: کرین انگشتی

گانتری کرین

رای دهی:  / 1

Gantry-Crane2.jpgکرین دروازه‌ای یا گانتری کرین (gantry crane) یا کرین پلی (bridge crane) یا کرین بالاسری (overhead crane) نوعی کرین است که اشیا را به کمک یک هوسیت (hoist) حرکت می‌دهد که می‌تواند بر روی یک یا دو ریل به صورت افقی حرکت کند. گانتری سازه‌ای است که بر روی یک جسم یا فضای کاری قرار می‌گیرد.

ادامه مطلب: گانتری کرین

کانتینر کرین

رای دهی:  / 1

Container-Crane3.jpgکرین کانتینر (container crane/container handling gantry crane) یا کرین کشتی به ساحل (ship-to-shore crane) نوعی کرین اسکله‌ای است که در ترمینال‌های کانتینری برای بارگیری و تخلیه بار به کار می‌رود.

ادامه مطلب: کانتینر کرین

بالک کرین

رای دهی:  / 2

Bulk-Crane.jpgبالک کرین (bulk-handling crane) نوعی کرین (crane) است که به جای استفاده از یک قلاب جرثقیل (hook) ساده، بارهای حجیم را به کمک چنگک خود بلند می‌کند.

ادامه مطلب: بالک کرین

نقاله پیچی

رای دهی:  / 1

Screw-Conveyor.gifنقاله پیچی (screw conveyor) یا نقاله مته‌ای (auger conveyor) مکانیزمی است که از یک پیچ پره‌ای هلیکال دوار که به آن فلایتینگ (flighting) می‌گویند و معمولا درون یک لوله قرار دارد برای حرکت دادن مایع و مواد گرانولی استفاده می‌کند.

ادامه مطلب: نقاله پیچی

قلاب جرثقیل

رای دهی:  / 1

Lifting-Hook3.jpgقلاب جرثقیل (lifting hook) وسیله‌ای است که برای گرفتن و بلند کردن بارها با استفاده از وسایلی مانند هویست (hoist) و کرین (crane) به کار می‌رود. یک قلاب جرثقیل معمولا با یک چفت ایمنی تجهیز می‌شود تا از جدا شدن کابل بالابر، زنجیر یا طنابی که بار به آن وصل شده است، جلوگیری کند.

ادامه مطلب: قلاب جرثقیل

بالابر تلسکوپی

رای دهی:  / 0

Telescopic-Handler4.jpgبالابر تلسکوپی (telescopic handler) یا تله‌هندلر (telehandler) یا تله‌پورتر(teleporter) ماشینی است که به طور گسترده در کشاورزی و صنعت به کار می‌رود و ظاهر و کارکرد آن شبیه لیفتراک (forklift) است. بهره‌گیری از یک بازوی (boom) تلسکوپی که می‌تواند به جلو و به بالای خودرو باز شود، باعث تطبیق‌پذیری بیش‌تر بالابر می‌شود و باعث می‌شود که از نظر کارایی بیش‌تر شبیه به کرین (crane) باشد تا لیفتراک. اوپراتور در انتهای بازو می‌تواند یکی از چند قطعه الحاقی همانند بیل، چنگک پالت، چنگک کود (muck grab) و یا وینچ (winch) را متصل کند.

ادامه مطلب: بالابر تلسکوپی