فن

فن چیست

رای دهی:  / 39

Axial-Animation.GIF

فن مکانیکی (mechanical fan) ماشینی است که از آن برای تولید جریان در داخل یک سیال که معمولا گازی مانند هوا است, استفاده می‌شود. این کار با چرخش تعدادی پره (blades) متصل به یک هاب و شافت که توسط یک موتور (motor) و یا توربین (turbine) رانده می‌شوند به دست می‌آید. دبی فن‌ها از حدود 6 تا 60000 متر مکعب در دقیقه می‌باشد. دمنده نام دیگری را برای فن‌هایی است که در آن مقاومت جریان است در سمت پایین دست فن بالا می‌باشد.

ادامه مطلب: فن چیست

فن سانتریفوژ

رای دهی:  / 20

Centrifugal-Fan-Animation.gif

فن سانتریفوژ (centrifugal fan) یک دستگاه مکانیکی است که برای حرکت دادن هوا یا گازهای دیگر به کار می‌رود. اصطلاحات دمنده یا بلور (blower) و فن قفس سنجابی (squirrel cage fan) غالبا به صورت مترادف استفاده می‌شوند. فن‌های سانتریفوژ سرعت جریان هوا را به وسیله یک ایمپلر (impeller)‌ دوار افزایش می‌دهند. فن‌های سانتریفوژ از انرژی جنبشی ایمپلر و یا تیغه دوار برای افزایش فشار جریان هوا/گاز استفاده می‌کنند و باعث می‌شوند که گاز در مقابل مقاومت ناشی از کانال‌ها (ducts)، دمپرها (dampers) و دیگر تجهیزات حرکت کند. فن‌های سانتریفوژ به هوا را به صورت شعاعی شتاب و جهت جریان آن را تغییر می‌دهند که معمولا به اندازه 90 درجه می‌باشد. فن‌های سانتریفوژ محکم، آرام، قابل اعتماد و قادر به کار در شرایط مختلف هستند.

ادامه مطلب: فن سانتریفوژ

فن محوری

رای دهی:  / 9

Axial-Fan-Animation2.GIF

فن محوری (axial fan) از نیروهای محوری برای ایجاد حرکت در هوا یا گاز استفاده می‌کند و یک هاب مرکزی که تیغه‌هایی به صورت شعاعی بر روی قطر خارجی آن قرار گرفته‌اند، با چرخش خود هوا را به حرکت در می‌آورد. سیال موازی با محور چرخ فن و یا محور چرخش حرکت می‌کند. چرخ فن محوری اغلب در یک کانال استوانه‌ای کوتاه قرار می‌گیرد و کانال‌های ورودی و خروجی به آن متصل می‌شوند.

ادامه مطلب: فن محوری

طراحی فن‌ها

رای دهی:  / 5

Fans.png

در طراحی و انتخاب فن‌ها (fans)، طراحان تمایل دارند به وسیله بزرگ‌تر گرفتن سایز دستگاه، خود را در مقابل مسئولیت عدم کارایی سیستم رها کنند. البته یک فن/موتور با سایز بالاتر باعث ایجاد مشکلات عملیاتی دیگری می‌شود که شامل جریان هوای بیش از حد، نویز، قابلیت اطمینان کم‌تر و ارتعاشات لوله و کانال می‌شود.

ادامه مطلب: طراحی فن‌ها

کارکرد فن‌ها

رای دهی:  / 5

Fan.jpg

دو نوع اصلی فن وجود دارد؛ فن‌های سانتریفوژ (centrifugal fans) و فن‌های محوری (axial fans). نوع فن‌ها بر اساس مسیر جریان هوا از میان فن تعیین می‌شود. فن‌های محوری نسبت به فن‌های سانتریفوژ با ظرفیت یکسان حجم دوار کم‌تری دارند و فشرده‌تر هستند. علاوه بر آن فن‌های محوری سرعت‌های دورانی بالاتری دارند.

ادامه مطلب: کارکرد فن‌ها