تجهیزات ساخت و ساز

تجهیزات سنگین

رای دهی:  / 1

Heavy-Equipment.jpgتجهیزات سنگین (heavy equipment) وسایل نقلیه سنگینی هستند که به صورت ویژه برای اجرای وظایف ساخت و ساز طراحی شده‌اند و اغلب آن‌ها مربوط به عملیات اصلاح زمین به کار می‌روند. تجهیزات سنگین همچنین به عنوان ماشین آلات سنگین (heavy machines)، کامیون‌های سنگین (heavy trucks)، تجهیزات ساخت و ساز (construction equipment)، تجهیزات مهندسی (engineering equipment)، وسایل نقلیه سنگین (heavy vehicles) و یا هیدرولیک سنگین (heavy hydraulics) شناخته می‌شوند. تجهیزات سنگین معمولا شامل پنج سیستم تجهیز هستند: پیاده سازی (implement)، کشش (traction)، سازه (structure)، انتقال توان (power train)، کنترل و اطلاعات. تجهیزات سنگین از طریق مزیت مکانیکی یک ماشین ساده، نیروی ورودی را چند برابر و اعمال می‌کنند. برخی تجهیزات از درایوهای هیدرولیک به عنوان منبع اصلی حرکت استفاده می‌کنند.

ادامه مطلب: تجهیزات سنگین

دریل واگنی

رای دهی:  / 1

Wagon-Drill-7.jpgدریل واگنی (wagon drill) دستگاهی است که برای ایجاد گودال و ترانشه در زمین و یا ایجاد حفره در کوه جهت تزریق مواد منفجره به عمق کار، برای رسیدن به یک انفجار پر ثمر جهت اکتشاف معدن و پروژه‌های عمرانی به کار می‌رود.

ادامه مطلب: دریل واگنی

بیل مکانیکی

رای دهی:  / 2

Excavator.jpgبیل مکانیکی (excavator / digger / JCB / mechanical shovel / 360-degree excavator) یکی از تجهیزات سنگین ساخت و ساز متشکل از یک بازو (boom)، دسته (stick)، بیل و کابین بر روی یک پلتفورم دوار هستند که به عنوان بدنه (house) شناخته می‌شود. بدنه بر بالای یک ارابه دارای چرخ یا چرخ‌زنجیر قرار دارد.

ادامه مطلب: بیل مکانیکی

غلتک

رای دهی:  / 2

Road-Roller.jpgغلتک جاده (road roller) یا غلتک کوبنده (roller-compactor) یا غلتک (roller) یک خودرو مهندسی (engineering vehicle) از نوع متراکم کننده (compactor) است که برای فشردن خاک، ماسه، بتن و یا آسفالت در ساخت جاده و یا فونداسیون استفاده می‌شود. گروهی از غلتک‌ها در محل‌های دفن زباله و یا در کشاورزی استفاده می‌شوند.

ادامه مطلب: غلتک

لودر

رای دهی:  / 1

Loader10.jpgلودر (loader) یا لودر سطلی (bucket loader) یا لودر جلو (front loader) یا پی‌لودر (payloader) یا اسکوپ (scoop) یا شاول (shovel) یا اسکیپ لودر (skip loader) یا لودر چرخی (wheel loader) یک تجهیز سنگین (heavy equipment) ماشینی مورد استفاده در ساخت و ساز برای حرکت دادن مواد فله‌ای مانند آسفالت، نخاله‌های ساختمانی، خاک، برف، خوراک، شن، خرده چوب، مواد معدنی خام، مواد بازیافت شده، سنگ، ماسه و غیره بر روی نوع دیگری از ماشین آلات مانند یک کامیون کمپرسی (dump truck)، تسمه نقاله (conveyor belt)، قیف تغذیه و یا ماشین‌های ریلی می‌باشد.

ادامه مطلب: لودر

دامپر

رای دهی:  / 5

Dumper1.jpgدامپر (dumper) یک وسیله نقلیه طراحی شده برای حمل مواد فله است که اغلب در کارگاه‌های ساختمانی به کار می‌رود. دامپرها از نظر پیکربندی از کامیون‌های کمپرسی (dump trucks) متفاوت هستند. دامپر معمولا یک وسیله نقلیه 4 چرخ روباز با کفی حمل بار در جلو راننده است؛ در حالی که کابین یک کامیون کمپرسی (دامپ تراک) در جلو قرار دارد.

ادامه مطلب: دامپر

گریدر

رای دهی:  / 2

Grader0.jpgگریدر (grader) که معمولا به عنوان گریدر جاده (road grader) یا بلید (blade) یا نگه‌دارنده (maintainer) یا گریدر موتوری (motor grader) نیز شناخته می‌شود، یک ماشین ساخت و ساز با یک تیغه بلند است که برای ایجاد یک سطح صاف در طول فرآیند تسطیح استفاده می‌شود.

ادامه مطلب: گریدر

کامپکتور

رای دهی:  / 2

Compactor.jpgبولدوزر متراکم‌کننده یا خاک‌کوب یا کامپکتور (soil compactor) نوعی تجهیزات سنگین (heavy equipment) دارای چرخ‌های فلزی با زایده‌های پاچه بزی است که می‌تواند در زمان هل دادن خاک‌های سست، خاک‌های زیرین را متراکم کند.

ادامه مطلب: کامپکتور

بولدوزر

رای دهی:  / 4

Bulldozer.jpgبولدوزر (bulldozer) یک خزنده (crawler) یا تراکتور (tractor) با چرخ ممتد (continuous tracked) مجهز به یک صفحه فلزی قوی به نام تیغه (blade) است که برای هل دادن مقادیر زیاد خاک، شن، ماسه و یا دیگر مواد دوران ساخت و ساز به کار می‌روند. بولدوزرها برای کاهش چگالی مواد فشرده به طور معمول در عقب خود مجهز به یک دستگاه پنجه‌ای به نام شکافنده ریپر (ripper) می‌باشند.

ادامه مطلب: بولدوزر

تراکتور

رای دهی:  / 1

Tractor.jpgتراکتور (tractor) یک خودرو مهندسی شده است که برای تولید کشش و یا گشتاور زیاد در سرعت‌های آهسته به منظور کشش یک تریلر یا ماشین مورد استفاده در کشاورزی و یا ساخت و ساز به کار می‌رود. اصطلاح تراکتور اغلب برای توصیف یک وسیله نقلیه مزرعه‌ای به کار می‌رود که توان و کشش را برای وظایف مکانیزه کشاورزی، به خصوص (و در اصل) خاکورزی (tillage) فراهم می‌کند، اما امروزه تراکتور وظایف متعددی را به انجام می‌رساند. ادوات کشاورزی ممکن است در پشت تراکتور کشیده شوند و یا بر روی آن نصب شوند.

ادامه مطلب: تراکتور

پمپ بتن

رای دهی:  / 3

Boom-Concrete-Types.jpgپمپ بتن (concrete pump) دستگاهی است که برای انتقال بتن مایع به وسیله پمپاژ به کار می‌رود. طراحان پمپ بتن با چالش‌های زیادی روبرو هستند زیرا بتن سنگین، ویسکوز، ساینده و شامل قطعات سنگ سخت است و در صورتی که حرکت نکند جامد می‌شود. دو نوع پمپ بتن وجود دارد.

ادامه مطلب: پمپ بتن

تراکتور اسکریپر

رای دهی:  / 4

Scraper.jpgتراکتور اسکریپر (tractor-scraper) یک تجهیز سنگین است که برای عملیات تسطیح زمین استفاده می‌شود. اسکریپر در معدن، ساخت و ساز، کشاورزی و دیگر کاربردهای اصلاح زمین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ادامه مطلب: تراکتور اسکریپر

ماشین بازیافت جاده

رای دهی:  / 2

Road-Reclaimer.jpgتثبیت کننده‌های خاک (soil stabilizers) و بازیافت‌کننده‌های جاده (road recyclers) زمانی مشابه هم بودند، ولی امروزه ماشین‌آلات تخصصی ساخت جاده هستند و به شکل دستگاه‌های مختلفی توسعه یافته‌اند. عبارات دیگری که گاهی استفاده می‌شوند شامل ریکلایمر جاده (road reclaimer)، پروفایلر جاده (road profiler) و میلر جاده (road miller) می‌باشند.

ادامه مطلب: ماشین بازیافت جاده

مینی لودر

رای دهی:  / 2

Skid-Loader-.jpgمینی لودر یا اسکید لودر (skid loader) یک ماشین موتوری کوچک با چارچوب صلب با بازوهای بالابر است که برای اتصال طیف گسترده‌ای از ابزارهای کمکی و یا تجهیزات الحاقی استفاده می‌شود.

ادامه مطلب: مینی لودر

شاول

رای دهی:  / 2

Power-Shovel.jpgشاول (power shovel/stripping shovel/front shovel) یا شاول معدن‌کاری برقی (electric mining shovel) یک ماشین مجهز به بیل معمولا دارای توان الکتریکی است که برای حفاری و بارگیری زمین یا تخته سنگ خرد شده و برای استخراج معدن به کار می‌رود.

ادامه مطلب: شاول

چرخ بیل

رای دهی:  / 1

BWE.jpgچرخ‌بیل‌های مکانیکی (bucket-wheel excavators) یا BWEها تجهیزات سنگینی هستند که در معادن روباز استفاده می‌شوند.

ادامه مطلب: چرخ بیل

بیل مکانیکی کوچک

رای دهی:  / 1

Compact-Excavator3.jpgبیل مکانیکی کامپکت (compact excavator) یا بیل مکانیکی مینی (mini excavator) یک وسیله نقلیه چرخ دار با وزن کاری تقریبی 0.7 تا 8.5 تن است که معمولا شامل یک تیغه سطحی (backfill blade) استاندارد و دارای ویژگی چرخش مستقل بازو (boom) است.

ادامه مطلب: بیل مکانیکی کوچک

بیل درگ‌لاین

رای دهی:  / 1

Dragline.jpgبیل درگ‌لاین (dragline excavator) یکی از تجهیزات سنگین است که در استخراج معدن روباز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ادامه مطلب: بیل درگ‌لاین

بکهو

رای دهی:  / 1

Backhoe2.jpgبکهو (backhoe) یا ریراکتور (rear actor) یا بکاکتور (back actor) یک تجهیز حفاری متشکل از یک بیل حفاری در انتهای یک بازوی مفصلی دو تکه است. بکهوها معمولا در پشت یک تراکتور یا لودر نصب می‌شوند. بخش بازوی نزدیک به خودرو به عنوان بازو (boom) و بخشی که بیل را حمل می‌کند به عنوان دیپر (dipper) شناخته می‌شود. بازو به طور کلی به وسیله یک محور به نام شاه میله (king-post) به وسیله نقلیه متصل می‌شود و اجازه می دهد که بازو به چپ و راست حرکت کند که معمولا مجموع آن حدود 200 درجه است.

ادامه مطلب: بکهو

لودر بکهو

رای دهی:  / 3

Backhoe-Loader4.jpgلودر بکهو (backhoe loader) یا بکهو لودر (loader backhoe) یک خودرو تجهیز سنگین (heavy equipment) است که از یک بخش تراکتور مانند تشکیل شده است و در جلو آن یک بیل/سطل و در پشت آن یک بکهو (backhoe) کوچک نصب می‌شود. با توجه به اندازه (نسبتا) کوچک و همه کاره بودن آن، لودرهای بکهو در مهندسی شهری و پروژه‌های کوچک ساخت و ساز (مانند ساخت یک خانه کوچک، تعمیر جاده‌های شهری و غیره) و همچنین در کشورهای در حال توسعه بسیار رایج است.

ادامه مطلب: لودر بکهو

لودر چرخ‌زنجیری

رای دهی:  / 2

Tracked-Loader5.jpgلودر چرخ‌زنجیری (tracked loader) یک وسیله نقلیه مهندسی شده است که از یک شاسی چرخ ممتد (tracked chassis) با یک لودر برای حفاری و بارگذاری مواد استفاده می‌کند.

ادامه مطلب: لودر چرخ‌زنجیری

اتومیکسر

رای دهی:  / 2

Auto-Mixer3.jpgاتو میکسر (auto mixer) دستگاهی است که قابلیت بارگیری مواد اولیه بتن، حمل آن به محل مصرف و تهیه بتن آماده در طول مسیر را دارد. اتو میکسر توانایی انجام چهار عمل بارگیری، میکس، حمل و تخلیه را به صورت هم‌زمان دارد. اتو میکسر می‌تواند متناسب با ظرفیت خود نسبت به بارگیری مصالح توسط پاکت اقدام، مصالح بارگیری شده را داخل میکسر وارد، در طول مسیر میکس، به محل مورد نظر بتن‌ریزی حمل و تخلیه نماید.

ادامه مطلب: اتومیکسر

بیل مکانیکی مکنده

رای دهی:  / 2

Suction-Excavator.jpgبیل مکانیکی مکنده (suction excavator) یا بیل مکانیکی خلاء (vacuum excavator) یک وسیله ساخت و ساز است که مواد را از یک سوراخ در زمین خارج و یا مواد زاید سنگین را جمع می‌کند.

ادامه مطلب: بیل مکانیکی مکنده

ماله موتوری

رای دهی:  / 1

Power-Trowel.jpgماله موتوری (power trowel) یا شناور موتوری (power float) یا هلیکوپتری (helicopter) یا ماشین ماله (trowel machine) یک تجهیز ساخت و ساز سبک است که برای ایجاد یک سطح صاف بر روی اسلب‌های بتنی به کار می‌رود.

ادامه مطلب: ماله موتوری

بیل مکانیکی با دسته بلند

رای دهی:  / 2

High-Reach-Excavator1.jpgبیل مکانیکی با دسته بلند (long reach excavator/high reach excavator) یک نوع توسعه یافته از از بیل مکانیکی (excavator) با یک بازو با بلندی خاص است که در درجه اول برای تخریب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ادامه مطلب: بیل مکانیکی با دسته بلند

رودهدر

رای دهی:  / 2

Roadheader4.jpgرودهدر (roadheader) یا رود هدر بازویی (boom-type roadheader) یا ماشین رود هدر (road header machine) یا رود هدر (road header) یا ماشین هدر (header machine) یک دستگاه حفاری برای حفر تونل است که اجزای آن شامل بدنه، بازو (boom)، سرمته (cutting head)، ناخن‌های حفاری و سیستم بارگیری (loading device) هستند.

ادامه مطلب: رودهدر

دستگاه بچینگ

رای دهی:  / 3

Batching-Plant.jpgدستگاه بتن (concrete plant) یا دستگاه بچ (batch plant) یا دستگاه بچینگ (batching plant) یا دستگاه بچینگ بتن (concrete batching plant)، تجهیزی است که مواد مختلف را برای تولید بتن با هم ترکیب می‌کند.

ادامه مطلب: دستگاه بچینگ