طراحی پایپینگ

پایپینگ

رای دهی:  / 18

Piping-Animation.gif

لوله‌کشی یا پایپینگ (piping) به صورت کلی به مهندسی پایپینگ اشاره دارد. پایپینگ به معنی به کار بردن اصول مهندسی مکانیک است که با طراحی، آنالیز، نصب، تست، راه‌اندازی و نگهداری از سیستم لوله‌کشی سر و کار دارد. از نظر صنعتی، تمام فعالیت‌های پایپینگ در انطباق با کدها و استانداردهای بین‌المللی و صنعتی و همچنین قوانین و مقررات محلی انجام می‌شوند.

ادامه مطلب: پایپینگ

استانداردها و کدهای پایپینگ

رای دهی:  / 38

Piping-Standards.jpg

استانداردهای پایپینگ، طراحی کاربردی (application design)، قوانین ساخت و ملزومات قطعات پایپینگ مانند فلنج‌ (flang)، زانویی (elbow)، سه‌راهی (tee)، ولو (valve) و مانند آن را تعریف می‌کنند.

ادامه مطلب: استانداردها و کدهای پایپینگ

مدرک MTO

رای دهی:  / 10

MTO2.jpg

MTO یا Material Take Off مدرکی است که شامل فهرستی از مواد مورد نیاز برای ساخت یک تجهیز یا سازه و غیره می‌باشد. در MTO لیست متریال به همراه مقدار مورد نیاز و جنس آن (مانند نوع خاصی از فولاد و غیره) ذکر می‌شود. گاهی اوقات به این لیست MTOL نیز می‌گویند.

ادامه مطلب: مدرک MTO

پیگ چیست

رای دهی:  / 26

PIG-Animation.gif

پیگ‌زنی (pigging) در مورد خطوط لوله شامل بازرسی خطوط لوله (pipeline inspection) به وسیله گیج‌ (gauge) و پیگ (pig) و انجام عملیات مختلف نگهداری در یک خط لوله می‌شود. این کار بدون متوقف کردن جریان در خط لوله انجام می‌شود.

ادامه مطلب: پیگ چیست

هیت تریسینگ چیست

رای دهی:  / 3

Heat-Tracing6.jpgهیت تریسینگ برقی (electric heat tracing)، نوار حرارتی (heat tape) یا گرمایش سطحی (surface heating) سیستمی است که برای حفظ و یا افزایش دمای لوله‌ها و مخازن (vessels) به کار می‌رود. هیت تریسینگ به صورت یک المان حرارتی الکتریکی است که در تماس فیزیکی در امتداد طول لوله حرکت می‌کند. لوله باید با عایق حرارتی پوشیده شود تا حرارت اتلافی از لوله را کاهش دهد. حرارت تولید شده توسط این المان دمای لوله را حفظ می‌کند. هیت تریسینگ برای محافظت از لوله‌ها از انجماد، برای نگهداری از دمای ثابت جریان در سیستم‌های آب گرم و یا برای نگهداری دمای فرآیند در لوله‌هایی استفاده می‌شود که باید موادی را که در دمای محیط جامد می‌شوند حمل کنند. کابل‌های هیت تریسینگ برقی جایگزینی برای هیت تریسینگ بخاری در جایی هستند که بخار در دسترس نیست یا نامطلوب است.

ادامه مطلب: هیت تریسینگ چیست