کنترل و ابزاردقیقControl-Roon.jpg

 

یک ابزاردقیق وسیله‌ای است که کمیت‌های فیزیکی و یا متغیر‌های فرآیندی را مانند جریان (flow)، دما (temperature)، سطح مایع (level) و یا فشار (pressure) را اندازه‌گیری و یا تنظیم می‌کند. ابزارهای دقیق در شکل‌های گوناگونی دیده می‌شوند که می‌تواند به سادگی یک ولو (valve) و یا ترنسمیتر (transmitter) و یا به پیچیدگی آنالایزرها باشد. ابزارهای دقیق اغلب از سیستم‌های کنترلی برای فرآیندهای مختلف مانند پالایشگاه‌ها، کارخانه‌ها و وسایل نقلیه تشکیل شده‌اند. کنترل فرآیند یکی از شاخه‌های اصلی ابزاردقیق کاربردی می‌باشد. ابزاردقیق می‌تواند شامل دستگاه‌های دستی شود که یک متغیر خاص را اندازه‌گیری می‌کند. ابزارهای‌ دقیق دستی مختلقی که در صنعت موجود هستند ممکن است در خانه نیز یافت شوند. یه عنوان مثال دتکتور دود (smoke detector) یک ابزاردقیق رایج در بسیاری از ساختمان‌های امروزی هستند.

بخش خروجی ابزاردقیق شامل ابزاری همانند سولونیید (solenoid) ولو (valve) رگلاتور (regulator) قطع‌کننده مدار (circuit breake) و رله (relay) می‌شود. این دستگاه‌ها متغیرهای خروجی را به مقدار مطلوب کنترل می‌کند و قابلیت‌های کنترل اتوماتیک و یا کنترل از راه دور را فراهم می‌کنند. از این دستگاه‌ها به عنوان المان‌های کنترلی نهایی یاد می‌شود.

level-control-instrumentation.jpg

ترنسمیترها (transmitter) دستگاه‌هایی هستند که یک سیگنال خروجی تولید می‌کنند که اغلب یک جریان 4 تا 20 آمپری می‌باشد و نیز می‌تواند به شکل‌های دیگر مانند ولتاژ، فرکانس، فشار و یا اترنت (ethernet) باشد. از این سیگنال می‌توان به منظور اطلاع‌رسانی استفاده کرد و یا می‌توان آن را به یک PLC، DCS، سیستم SCADA، Labview و یا دیگر انواع کنترلرهای کامپیوتری ارسال نمود که در آنجا به مقادیر قابل خواندن ترجمه می‌شود و از آن برای کنترل دستگاه‌ها و پروسه‌های دیگر در سیستم استفاده می‌گردد.

کنترل ابزاردقیق نقش مهمی در جمع‌آوری اطلاعات میدانی و تغییر پارامترهای فیلد بازی می‌کنند و نیز بخش کلیدی لوپ کنترلی می‌باشند.

زیر مجموعه ها