تجهیزات جداسازی

تله بخار چیست

رای دهی:  / 29

Steam-Trap.jpg

تله بخار (steam trap) وسیله‌ای است که برای خارج کردن کندانس و گازهای غیر قابل کندانس شدن از بخار در حین مصرف و یا تلفات ناچیز بخار زنده (live steam) به کار می‌رود. بیش‌تر تله‌های بخار تنها یک ولو (valve) هستند که به صورت اتوماتیک باز، بسته و یا تنظیم می‌شوند. برخی دیگر مانند تله‌های ونتوری (venturi traps) از جریان‌های دو فاز توربولانت برای مسدود کردن جریان بخار استفاده می‌‌کنند.

ادامه مطلب: تله بخار چیست

جداکننده نفتی

رای دهی:  / 102

Separator-Animation.gif

در اصطلاحات نفتی، جدا کننده (separator) به مخازن تحت فشاری (pressure vessel) گفته می‌شود که برای جدا کردن سیالات تولیدی چاه‌های نفت و گاز به اجزای مایع و گازی به کار می‌روند. در تولید نفت، جداکننده یک مخزن بزرگ است که برای جدا سازی سیالات تولیدی (production fluids) به اجزای تشکیل دهنده خود شامل نفت، گاز و آب طراحی شده است.

ادامه مطلب: جداکننده نفتی

دی‌اریتور چیست

رای دهی:  / 14

Deaerator.jpg

دی‌اریتور یا هوازدا (deaerator) وسیله‌ای است که در بویلرهای تولید بخار برای خارج کردن اکسیژن و گازهای محلول دیگر از آب تغذیه (feedwater) به کار می‌رود. اکسیژن محلول در آب تغذیه بویلر باعث خوردگی شدید در سیستم‌های بخار می‌شود. این کار با چسبیدن اکسیژن به دیواره‌های لوله‌های فلزی و تجهیزات دیگر و تشکیل اکسید یا زنگ رخ می‌دهد. همچنین آب با دی اکسید کربن ترکیب می‌شود و تشکیل اسید کربنیک می‌دهد که باعث خوردگی بیش‌تر می‌گردد. بیش‌تر دی‌اریتورها می‌توانند اکسیژن را تا سطح زیر 7 ppb وزنی پایین آورند.

ادامه مطلب: دی‌اریتور چیست

کلکتورهای غبار صنعتی

رای دهی:  / 7

Dust-Collector.jpgغبارگیر یا کلکتور غبار (dust collector) سیستمی است که به منظور افزایش کیفیت هوای منتشر شده از فرآیندهای صنعتی و تجاری با جمع‌آوری غبار و ناخالصی‌های دیگر از هوا یا گاز به کار می‌رود. یک سیستم غبار طراحی شده برای خارج کردن حجم بالای غبار از یک دمنده (blower)، فیلتر غبار (dust filter)، یک سیستم تمیز کردن فیلتر و یک سیستم خارج کردن یا نگه داشتن غبار تشکیل شده است. کلکتورهای غبار با سیستم‌های تصفیه هوا (air cleaners) که از فیلتر‌های یک‌بار مصرف برای حذف غبار استفاده می‌کنند، متفاوت هستند.

ادامه مطلب: کلکتورهای غبار صنعتی

اسکرابر دی‌اکسید کربن

رای دهی:  / 8

Scrubber.jpg

اسکرابر دی‌اکسید کربن یا شوینده دی‌اکسید کربن (carbon dioxide scrubber) یا جاذب دی‌اکسید کربن، دستگاهی است که دی‌اکسید کربن را جذب می‌کند. اسکرابرهای دی‌اکسید کربن برای پردازش گازهای خروجی کارخانجات و یا هوای خروجی از سیستم‌های حیات بخش مانند دستگاه تنفس مصنوعی و یا در سفینه‌های فضایی، زیر دریایی‌ها و یا محفظه‌های هوابندی شده استفاده می‌شوند. اسکرابر دی‌اکسید کربن در ذخیره اتمسفر کنترل شده (controlled atmosphere) یا CA نیز کاربرد دارد.

ادامه مطلب: اسکرابر دی‌اکسید کربن