مبدل حرارتی

دانلود فایل‌های آموزشی مبدل‌های حرارتی

رای دهی:  / 49

Heat-Exchanger-Animation3.gif

دانلود سه فایل بسیار مفید در مورد مبدل‌های حرارتی.

مبدل حرارتی چیست

رای دهی:  / 304

مبدل حرارتی (heat exchanger) تجهیزی است که برای انتقال حرارت بهینه از یک محیط به محیط دیگر به کار می‌رود. مبدل‌های حرارتی حرارت را بین دو یا چند جریان سیال که درون دستگاه جریان دارند منتقل می‌کنند.

ادامه مطلب: مبدل حرارتی چیست

دسته‌بندی مبدل‌های حرارتی

رای دهی:  / 19

heat_exchanger_animation.gif

مبدل‌های حرارتی را می‌توان بر اساس معیارهای مختلفی دسته‌بندی کرد:

ادامه مطلب: دسته‌بندی مبدل‌های حرارتی

آرایش جریان در مبدل‌های حرارتی

رای دهی:  / 26

parallel_flow_exch_sch.png

مشخصه اصلی مبدل‌های حرارتی، آرایش نسبی جریان به معنی ارتباط هندسی بین جریان‌ها است. باید توجه کرد که آرایش‌هایی که در این‌جا توضیح داده می‌شوند، ایده‌آل شده آن‌چه در عمل رخ می‌دهد هستند ولی در عمل هیچ‌گاه نمی‌توان الگوهای جریان را مطابق با حالت ایده‌آل برقرار کرد.

ادامه مطلب: آرایش جریان در مبدل‌های حرارتی

ری‌ژنراتورها و ری‌کوپراتورها

رای دهی:  / 16

Rotary_regenerative_heat_exchanger2.jpg

در بیش‌تر مبدل‌های حرارتی، به صورت ضمنی بیان می‌شود که جریان‌ها پایدار (steady) و به صورت هم‌زمان برقرار هستند.

ادامه مطلب: ری‌ژنراتورها و ری‌کوپراتورها

فرآیندهای انتقال در مبدل‌های حرارتی

رای دهی:  / 15

wet_cooling_tower.jpg

بر حسب فرآیندهای انتقال، مبدل‌های حرارتی به دو دسته تماس مستقیم (direct contact/transmural) و تماس غیر مستقیم (indirect contact) تقسیم می‌شوند.

ادامه مطلب: فرآیندهای انتقال در مبدل‌های حرارتی

سطح واسط در مبدل‌های حرارتی

رای دهی:  / 6

spiral_heat_exchanger.jpg

جریان سیالات در مبدل حرارتی از راه‌های مختلفی (مستقیم یا غیر مستقیم) با هم تماس پیدا می‌کنند. در ادامه شکل‌های مختلف سطح تماس (interface) توضیح داده خواهند شد.

ادامه مطلب: سطح واسط در مبدل‌های حرارتی

مبدل حرارتی پوسته و لوله

رای دهی:  / 156

heat_exchanger_animation2.gif

بیش‌تر مبدل‌های حرارتی بدون آتش (unfired heat exchangers) که با مایعاتی کار می‌کنند که تغییر فاز ندارند، از نوع پوسته و تیوبی یا شل و تیوب (shell-and-tube) بافل‌دار (baffled ) هستند که در آن یک جریان درون تیوب‌های صاف یا مدل سنجاق‌سری (hairpin) حرکت می‌کند و جریان دیگر بین و یا در اطراف این تیوب‌ها و درون پوسته‌ای در جریان است و به وسیله بافل‌ها در یک مسیر مشخص هدایت می‌شود.

ادامه مطلب: مبدل حرارتی پوسته و لوله

مبدل حرارتی پلیتی

رای دهی:  / 24

semi_welded_plate_HE.jpg

مبدل حرارتی پلیتی یا مبدل حرارتی صفحه‌ای (plate heat exchanger) نوعی مبدل حرارتی است که برای انتقال حرارت بین دو سیال از صفحات فلزی استفاده می‌کنند.

ادامه مطلب: مبدل حرارتی پلیتی

مبدل حرارتی دابل پایپ

رای دهی:  / 6

Double_Pipe_Heat_Exchanger5.jpg

یک مبدل حرارتی دابل پایپ (double-pipe heat exchanger) یا مبدل حرارتی دو لوله‌ای از لوله‌ای تشکیل شده که به صورت هم‌مرکز درون یک لوله با قطر بزرگ‌تر قرار گرفته است. مبدل‌های حرارتی دابل پایپ می‌توانند دارای چیدمان مختلفی همانند سری (series)، موازی (parallel) یا ترکیبی از آن دو باشند تا الزامات افت فشار و اختلاف دما را برآورده کنند.

ادامه مطلب: مبدل حرارتی دابل پایپ

لوله حرارتی

رای دهی:  / 64

Heat-Pipe08.gif

لوله‌های حرارتی که امروزه کاربرد روزافزونی پیدا کرده‌اند، وسیله‌ای کارآمد برای انتقال حرارت هستند. در مطلب حاضر، به کاربرد لوله‌های حرارتی پرداخته می‌شود که شامل رطوبت زدا از هوا و تامین سرمایش در زمستان بدون نیاز به صرف انرژی می‌باشد.

ادامه مطلب: لوله حرارتی

ورتکس تیوب

رای دهی:  / 20

Vortex-Tube2.jpgلوله گردابی یا ورتکس تیوب (vortex tube) یک دستگاه مکانیکی است که گاز را به جریان‌های سرد و گرم جدا می‌کند. هوای آمده از انتهای گرم می‌تواند به دماهای 200 درجه سانتی‌گراد و هوای آمده از انتهای پایان سرد می‌تواند به دماهای 50- درجه سانتی‌گراد برسد. ورتکس تیوب دارای اجزای متحرک نیست.

ادامه مطلب: ورتکس تیوب

اکونومایزر

رای دهی:  / 22

HVAC_economizer.jpg

اکونومایزرها (economiser/economizer) مبدل حرارتی (heat exchanger) هستند که هدف آن‌‌ها کاهش مصرف انرژی و یا انجام یک وظیفه مفید دیگر مانند پیش گرمایش (preheating) یک سیال می‌باشد. از اکونومایزر در صنعت نیروگاه، بویلر، تهویه مطبوع (HVAC) و صنایع دیگر استفاده می‌شود.

ادامه مطلب: اکونومایزر

پیش گرم‌کن هوا

رای دهی:  / 17

rotating_plate.jpg

پیش گرم‌کن هوا (air preheater) یا APH یک عبارت عمومی است که توضیح دهنده هر تجهیزی است که برای گرم کردن هوا قبل از یک فرآیند دیگر همانند احتراق در بویلر طراحی شده باشد و هدف اولیه آن افزایش راندمان حرارتی فرآیند می‌باشد. پیش گرم‌کن‌های هوا می‌توانند به تنهایی و یا به جای یک سیستم حرارتی ری‌کوپراتور (recuperative heat system) و یا به جای یک کویل بخار به کار روند.

ادامه مطلب: پیش گرم‌کن هوا

مبدل حرارتی متصل به زمین

رای دهی:  / 6

مبدل حرارتی کوپل با زمین (ground-coupled heat exchanger) نوعی مبدل حرارتی زیر زمینی است که می‌تواند حرارت را از زمین بگیرد یا به آن پس بدهد.

ادامه مطلب: مبدل حرارتی متصل به زمین

مخزن دو جداره

رای دهی:  / 9

dimpled_jacket.jpg

مخزن دو جداره یا مخزن جکت‌دار (jacketed vessel)، مخزنی است که برای کنترل دمای محتویات آن از یک آستر گرمایشی یا سرمایشی دور تا دور مخزن استفاده می‌کنند که سیالات گرم یا سرد درون آن جریان دارند.

ادامه مطلب: مخزن دو جداره

فین حرارتی چیست

رای دهی:  / 74

tubular_fin4.jpg

پره یا فین حرارتی (fin) سطحی است که برای افزایش نرخ انتقال حرارت از سطح یک جسم امتداد می‌یابد و جابه‌جایی (convection) حرارتی را افزایش می‌دهد.

ادامه مطلب: فین حرارتی چیست

ریکوپراتور

رای دهی:  / 16

hvac_recuperator.gif

ریکوپراتور (recuperator) نوع خاصی از مبدل حرارتی (heat exchanger) بازیاب حرارت (heat recovery) جریان متقابل (counter flow) است که درون جریان‌های هوای تغذیه (supply) و اگزاست (exhaust) سیستم هواساز (air handling system) و یا هوای اگزاست فرآیندهای صنعتی قرار می‌گیرد و هدف آن بازیافت حرارت تلف شده (waste heat) می‌باشد.

ادامه مطلب: ریکوپراتور

مقایسه مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای و پوسته و لوله‌ای

رای دهی:  / 63

heat_exchanger_size_comparison.png

دو نوع مبدل حرارتی که در صنعت کاربرد زیادی دارند، مبدل‌های حرارتی پوسته و لوله و مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای می‌باشند. این دو نوع مبدل حرارتی هر کدام کاربردهای خاص و مزایا و معایب خود را دارند.

ادامه مطلب: مقایسه مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای و پوسته و لوله‌ای

ساخت کوره حرارتی گاز در ایران

رای دهی:  / 0

Boiler3.jpg

کوره حرارتی گاز از نوع هیتر احتراقی (fired heater) برای نخستین بار در کشور توسط شرکت فولاد پایا بومی‌سازی شد.

ادامه مطلب: ساخت کوره حرارتی گاز در ایران