کوره و مشعل

فلر چیست

رای دهی:  / 102

Flare-Animation.gif

فلر گازی (gas flare) که به آن فلر استک یا برج فلر (flare stack) نیز می‌گویند یک وسیله سوزاندن گاز می‌باشد که در کارخانجات صنعتی مانند پالایشگاه نفت (petroleum refineries)، کارخانجات شیمیایی (chemical plants)، کارخانجات فرآوری گاز طبیعی و نیز سایت‌های تولید نفت و گاز دارای چاه نفت (oil well)، چاه گاز (gas well)، اسکله‌های نفت و گاز فراساحلی (offshore oil and gas rigs) و مکان‌های دفن زباله به کار می‌رود.

ادامه مطلب: فلر چیست

کوره چیست

رای دهی:  / 55

Furnace.jpg

کوره (furnace) وسیله‌ای است که از آن برای گرمایش استفاده می‌شود. کوره‌ها با هدف‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در کاربردهای خانگی، کوره‌ها می‌توانند برای تامین نیازهای گرمایشی ساختمان مورد استفاده قرار گیرند. کوره‌های صنعتی دارای کاربردهای مختلفی همانند کیلن‌های (kiln) تولید سرامیک، استخراج فلزات از سنگ کانی و یا در پالایشگاه‌های نفت (oil refineries) و دیگر پلانت‌های شیمیایی همانند منبع حرارتی یک برج تقطیر جزء به جزء (fractional distillation columns) به کار می‌روند.

ادامه مطلب: کوره چیست

مشعل چیست

رای دهی:  / 4

Burner-Animation.gif

مشعل (burner) دستگاهی است که با ترکیب مقدار معینی هوا با سوخت در یک فضای ایمن، انرژی سوخت را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند. در اثر این احتراق مقداری گاز نیز تولید می‌شود. انرژی تولید شده توسط دو روش جابه‌جایی (convection) و تابش (radiation) به محیط اطراف انتقال داده می‌شود.

ادامه مطلب: مشعل چیست