×

خطا

the Root category doesn't contain any sub categories, let rootid empty or set rootid to a correct value

لودر LHD

رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

به طور کلی ماشین هایی که برای کار در معادن مجاز شمرده می شوند باید از هر لحاظ ایمن بوده و با توجه به محیط محدود معدن های زیر زمینی نسبت به ابعادی که دارند از کارایی بالایی برخوردار باشند ،که تمام این ویژگی ها در مورد این ماشین صادق است.

این مدل از بیل خاک انداز دارای 4 بخش عمده میباشد که عبارتند از:

  • مجموعه ی موتور و اجزای وابسته به آن
  • اتاقک اپراتور
  • ترمز های ماشین
  • سیستم اطفاء حریق

که به ترتیب به توضیح هر قسمت خواهیم پرداخت.

موتور: این بخش شامل قسمت های زیر می باشد :

1.موتور

2.سیستم اگزوز

3.منبع سوخت

4.منبع آب

موتور: دستگاه دارای یک موتور انژکتوری دیزل به نام 3306 Caterpillar شش سیلندر میباشد.

سیستم اگزوز:سیستم اگزوز این ماشین خود دارای 3 قسمت می باشد:

الف) لوله ای که به خروجی چند تایی گاز موتور وصل شده است.

ب)scrubber یا فیلتر.

پ) لوله ی خروجی گاز. 

در مورد Scrubber لازم به توضیح است که دو وظیفه ی مهم به عهده دارد،اول تمیز کردن گازهای خروجی از موتور که به علت بسته بودن محیط کار دستگاه از اهمیت بالایی برخــوردار اسـت و دوم سرد کردن گازهای خروجــی که این عمـل با استفاده از آب انجام می گیرد و میتوان آن را بخشی از سیستم اطفای حریق دانست. Scrubber خود دارای یک منبع آب میباشد که باید تا سطح مشخص شده ای از آب پر شود ولی برای تامین آب مورد استفاده ی آن از یک منبع آب در سمت چپ ماشین استفاده می شود این منبع باScrubber در ارتباط بوده و کمبود آب آن را جبران میکند.

منبع سوخت:این بخش در سمت راست ماشین قرار گرفته است و با توجه به ابعاد آن به راحتی قابل شناسایی است.

منبع آب:این بخش آب مورد نیاز Scrubber را تامین میکند و در سمت چپ ماشین در پشت Scrubber قرار دارد.

اتاقک اپراتور:

اتاقک اپراتور : این قسمت دارای یک ورودی در جلوی ماشین می باشد که برای ورود و خروج اپراتور مورد استفاده قرار میگیرد ولی در موارد اضطراری اپراتور میتواند از قسمت انتهایی اتاقک که دارای یک دریچه ی متحرک است خارج شود. به دلیل حفظ سلامتی اپراتور اتاقک وی دارای یک گارد محافظ اضافی میباشد.

درون اتاقک اپراتور امکانات فراوانی وجود دارد از قبیل:

** فعال کنندها ی سیستم اطفاء حریق که یکی به صورت دستی کار میکند و دیگری به صورت خودکار.

** امکانات لازم برای کنترل حرکات ماشین 

** کپسول آتش نشانی که در مواقع خاص برای خاموش کردن آتشهایی که سیستم اطفای حریق آنها را شناسایی نکرده و یا خارج از ماشین به وجود آمده اند به کار میرود.

** سیستم ترمز های ماشین که از اهمیت بالایی برخوردار است.

** نشان دهنده ی زمان تعویض ***** که دارای یک هشدار دهنده میباشد و زمانی که ***** باید تعویض شود را با رنگ قرمز نشان میدهد.

** خاموش کننده ی اضطراری ماشین که در مواقع خطر با قطع کردن جریان هوای مورد نیاز موتور آن را خاموش میکند. 

** کلید چراغ های ماشین که دارای 4 حالت است.

ترمزهای ماشین:ترمزها به دلیل وزن بالای ماشین و بار سنگین آن باید هر هفته تست و در صورت نیاز تعمیر شوند علاوه بر این تست کردن ترمزها به وسیله ی یک سیستم خودکار که در ماشین تعبیه شده است انجام میگیرد.

سیستم اطفای حریقبا توجه به محیط حساس معادن زیر زمینی و لزوم رعایت نکات ایمنی سازندگان این ماشین برای جلوگیری از اتفاقات غیر مترقبه ای که امکان بروز آنها وجود دارد پیش بینی های لازم را انجام داده اند ، که از جمله این وقایع میتوان به آتش سوزی اشاره نمود.

این ماشین به طور کلی شامل دو سیستم اطفای حریق می باشد که یکی به صورت دستی کار میکند و اپراتور باید در صورت نیاز آن را فعال کند و دیگری به صورت خودکار عمل میکند و چنانچه آتشی در قسمت هایی از ماشین که تحت پوشش این سیستم قرار دارد اتفاق بیفتد بلافاصله شناسایی شده و خاموش میشود. 

الف) سیستم اطفای حریق دستی:این سیستم شامل دو فعال کننده می باشد که به وسیله ی اپراتور فعال می شوند. یکی درون اتاقک اپراتور قرار دارد و دیگری درطرف دیگر ماشین ( کنار منبع آب).

ب) سیستم اطفای حریق خودکار:این سیستم شامل یک سری سیمهای نازک در قسمت های داخلی ماشین می باشد که در صورت ایجاد آتش سوزی قطع شده و سیستم فعال می شود.

بعد از فعال شدن سیستم اطفای حریق چه به صورت دستی و چه به صورت خودکار مرحله ی بعدی کار یعنی خاموش کردن آتش آغاز میشود. این عمل به وسیله ی پودر شیمیایی که درون یک منبع مخصوص قرار دارد و از نازل های تعبیه شده در قسمت های مختلف داخلی ماشین به بیرون پاشیده می شود انجام میگیرد و باعث می شود آتش در هر نقطه ای از ماشین خاموش شود.

البته تجهیزات دیگری هم برای شناسایی و خاموش کردن آتش در ماشین قرار دارد ، به عنوان مثال سنسور هایی که در نقاط مختلف اگزوز قرار دارند و دمای گازهای خروجی موتور را اندازه گیری می کنند و در صورت بالا رفتن دمای این گازها از حد خاصی این سنسورها باعث قطع شدن سوخت موتور و در نتیجه خاموش شدن آن می شوند و همچنین چند سنسور در سطوح مختلف ماشین قرار دارد و دمای آنها را کنترل می کند.

به طورکلی ساخت ماشین ها وتجهیزات معدن های زیرزمینی دارای یک سری محدودیت ها نسبت به ماشین های معادن رو باز است، ازجمله این محدودیت ها میتوان به فضای محدود معادن زیرزمینی اشاره نمود.به همین دلیل این ماشین دارای ارتفاع کم و طول زیاد است! به عبارت دیگر سازندگان LHD تا جای ممکن از ارتفاع دستگاه کاسته و در عوض به طول آن افزوده اند تا به راحتی در معادن حرکت کند ، همچنین برای تخلیه ی بار لازم نیست که جام را تا ارتفاع زیادی بالا برده و سپس با کج کردن آن محتویاتش را درون واگن های حمل بار یا روی نوار متحرک بریزد ، بلکه در انتهای جام یک صفحه ی متحرک وجود دارد که محتویات جام را به خارج هل میدهد.

logo-samandehi

آگهی‌های مرتبط با خودرو