بحث روز

Axial-Compressor-Animation.gif

کمپرسور محوری (axial compressor) یک دستگاه تولید فشار و نوعی کمپرسور دوار مبتنی بر ایرفویل است که در آن جریان سیال موازی با محور چرخش است. این در تضاد با دیگر کمپرسورهای دوار از قبیل کمپرسور سانتریفوژ (centrifugal compressor) و کمپرسور جریان مختلط (mixed-flow compressor) است که در آن سیال به صورت محوری وارد می‌شود اما دارای یک مولفه شعاعی قابل توجه در خروج خواهد بود.

خشک‌کن هوا=air dryer

Compressor.gif

کمپرسور گاز (gas compressor) یک دستگاه مکانیکی است که فشار گاز را افزایش و حجم آن را کاهش می‌دهد. کمپرسور هوا (air compressor) نوع خاصی از کمپرسور گاز است.

Reciprocating-Compressor-Animation2.gif

یک کمپرسور رفت و برگشتی (reciprocating compressor) یا کمپرسور پیستونی (piston compressor)، نوعی کمپرسور جابه‌جایی مثبت (positive-displacement compressor) است که از پیستون‌هایی که توسط یک میل لنگ حرکت می‌کنند برای رساندن گازها به فشار بالا استفاده می‌کند.

Centrifugal-Compressor-Animation.gifکمپرسورهای سانتریفوژ (centrifugal compressors) که گاهی کمپرسورهای شعاعی (radial compressors) نامیده می‌شوند، نوعی توربوماشین با تقارن محوری جذب‌کننده توان هستند.

Compressor.jpg

با وجود این که کمپرسورها (compressors) برای کار در یک نقطه کاری انتخاب و نصب می‌شوند، انتظار از کمپرسورها این است که بتوانند در شرایط خارج از نقطه طراحی (off-design conditions) نیز به خوبی کار کنند. در میان کمپرسورها چندین طرح کنترلی (control scheme) با مزایا و معایب مختلف وجود دارد.

Mixed-Flow-Impeller.pngکمپرسور جریان مختلط (mixed flow compressor) نوعی کمپرسور دینامیکی است که مولفه‌های محوری و شعاعی را ترکیب و یک دستگاه با جریان مورب ایجاد می‌کند.

Roots-Blower-Animation2.gifسوپرشارژر روتس (Roots type supercharger) یا دمنده روتس (Roots blower) یک پمپ لوب (lobe pump) جابه‌جایی مثبت (positive displacement) است که به وسیله یک جفت لوب درگیر در هم سیال را پمپ می‌کند. سیال در حفره‌های بین لوب‌ها به دام می‌افتد و از سمت مکش به سمت خروجی می‌رود.

مقالات جدید

بادامک (cam) یک قطعه چرخشی و یا لغزشی (sliding) در است که در مکانیزم‌های مکانیکی برای انتقال حرکت دورانی به حرکت خطی و یا برعکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا بادامک بخشی از یک چرخ با حرکت دورانی (مانند چرخ خارج از مرکز eccentric wheel) و یا شافت (shaft) (مانند یک استوانه دارای شکل نامعمول) است که در حرکت دایره‌ای خود در یک یا چند نقطه با یک اهرم (lever) برخورد می‌کند. بادامک می‌تواند به صورت تک دندانه (simple tooth) باشد که به عنوان مثال می‌تواند برای رساندن پالس‌های توان به چکش بخاری مورد استفاده قرار گیرد و یا به صورت یک دایره خارج از مرکز و یا شکل دیگری باشد که ایجاد یک حرکت رفت و برگشتی (reciprocating) برای پیرو (follower) که اهرمی است که با بادامک در تماس می‌باشد کند.

 


مدار مجتمع (integrated circuit) یا مدار یک‌پارچه مجتمع (monolithic integrated circuit) که به آن آی سی (IC)، چیپ یا تراشه (chip) و یا میکرو چیپ یا ریز تراشه (microchip) نیز گفته می‌شود، یک مدار الکترونیکی است که به وسیله لیتوگرافی (lithography) و یا وارد کردن عناصر خاص به لایه‌ای از مواد نیمه‌هادی با الگوی خاصی تولید می‌شود. مواد اضافه شده در جای خود قرار می‌گیرند و با الگوی خاص خود اتصالاتی بین قطعات نیمه‌هادی تشکیل می‌دهند.

اینورتر قدرت (power inverter) یا اینورتر (inverter) یک دستگاه برقی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می‌کند. با استفاده از ترانس (transformer) و مدارهای سویچینگ (switching) و کنترلی مناسب، جریان متناوب تبدیل شده می‌تواند دارای هر ولتاژ و جریانی را داشته باشد.

Automatic-Transmission.jpgگیربکس اتوماتیک (automatic transmission/automatic gearbox) نوعی گیربکس خودرو است که می‌تواند با حرکت خودرو به طور خودکار نسبت دنده (gear ratios) را تغییر دهد و راننده را از تغییر دستی دنده بی نیاز کند. بیش‌تر گیربکس‌های اتوماتیک دارای یک بازه تعریف شده دنده و اغلب دارای یک ضامن پارکینگ برای قفل کردن شافت خروجی گیربکس هستند.

در صنعت نفت (petroleum industry)، عملیات یکپارچه (Integrated operations) یا IO به معنی روش‌ها و فرآیندهای جدیدی است که در اکتشاف و تولید نفت خام یه کار می‌روند و به وسیله تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات تسهیل می‌شوند.

الکترودهای جوش‌کاری

رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

WeldingElectrodes4.jpg

در جوش‌کاری قوسی (arc welding)، الکترود (electrode) برای هدایت جریان به قطعه کار به کار می‌رود تا دو قطعه کار را در یکدیگر ذوب نماید. بر حسب فرآیند، در جوش‌کاری قوسی با گاز محافظ (gas metal arc welding) یا GMAW و جوش‌کاری قوسی با فلز روکش‌دار (shielded metal arc welding) یا SMAW الکترود مصرفی و در جوش‌کاری قوسی تنگستنی گازی (gas tungsten arc welding) یا GTAW الکترود غیر مصرفی است.

الکترود مفتولی فلزی است که دور تا دور آن پوشش فلاکس (flux coating) قرار دارد. قطر الکترود برابر است با قطر مغزی آن. جنس روپوش الکترود معمولا از آهک، اکسید سدیم، سلولز، روتیل، آزبست، خاک رس و مواد دیگر تشکیل شده است.

 

WeldingElectrodes1.jpg

 

مفتول فلزی پرکننده یا فیلر (filler) اتصال جوش را فراهم می‌کند. پوشش فلاکس الکترود جوش‌کاری پنج کار مهم انجام می‌دهد:

 • کمک به ثبات قوس الکتریکی
 • ایجاد گاز محافظ (gaseous shield)
 • ایجاد سرباره (slag) برای ایجاد امکان خنک شدن آرام جوش
 • عمل به عنوان عایق (insulator)
 • شناور شدن بر روی سطح


نگه‌داری از الکترود‌های جوش‌کاری

 • الکترودهای جوش‌کاری باید در مکان‌های گرم و خشک نگه‌داری شوند
 • پوشش فلاکس از روی الکترود جدا نشود


دسته‌بندی الکترود‌های جوش‌کاری

الکترود‌های جوش‌کاری در حالت کلی به چهار دسته تقسیم می‌شوند؛

گروه انجماد سریع (fast freezing group)

 • سرباره (slag) بسیار کمی تولید می‌کنند
 • قوس قوی ایجاد می‌کنند
 • امکان استفاده در تمام موقعیت‌ها را دارند

الکترودهای جوش‌کاری که در این دسته قرار می‌گیرند، الکترودهای جوش‌کاری E6010 و الکترودهای جوش‌کاری E6011 هستند.

گروه انجماد پرکننده (fill freeze group)

 • فلاکس سنگین
 • توانایی برای خارج کردن ساده سرباره (slag)
 • توانایی ایجاد دانه‌هایی با ترکیب یکنواخت

الکترودهای جوش‌کاری معمول که در گروه پرکننده انجماد قرار می‌گیرند الکترود‌های جوش‌کاری E6012 و E6013 و E7014 هستند.

گروه چسبنده سریع (fast fit group)

 • پوشش فلاکس بسیار سنگین بر روی سیم
 • نرخ رسوب‌گذاری بسیار سریع

E6027 و E6028 دو الکترود پرکاربرد از گروه چسبان سریع هستند.

گروه کم هیدروژن (low hydrogen group)

این گروه به این دلیل کم هیدروژن نامیده می‌شود که در فلاکس آن‌ها هیدروژن بسیار کمی یافته می‌شود. این الکترود جوش‌کاری را می‌توان برای فولاد‌های پرکربن استفاده کرد. E7018 و E7028 دو الکترودی هستند که در گروه کم هیدروژن قرار دارند و برای فولادهای پرکربن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین الکترود‌ها بر اساس نوع پوشش، جنس مفتول و ضخامت پوشش فلاکس دسته‌بندی می‌شوند.

 

WeldingElectrodes2.jpg

 

دسته‌بندی الکترود‌ها بر اساس جنس مفتول

 • الکترود‌ با مفتول فولاد زنگ نزن
 • الکترود با مفتول فولاد کم کربن
 • الکترود‌ با مفتول نیکلی
 • الکترود با مفتول آلومینیمی


دسته‌بندی الکترود‌ها بر اساس نوع پوشش فلاکس

 • الکترود با پوشش بازی یا قلیایی
 • الکترود با پوشش روتیلی
 • الکترود روتیلی با پودر آهن
 • الکترود با پوشش سلولزی


دسته‌بندی الکترودها بر اساس ضخامت پوشش

 • الکترود با پوشش نازک
 • الکترود با پوشش متوسط
 • الکترود با پوشش ضخیم
 • الکترود با پوشش خیلی ضخیم

 

WeldingElectrodes4.jpg

 

شناسایی الکترودها

الکترودها به دو روش شناسایی می‌شوند:

 1. سیستم رنگ در ته مفتول با استفاده از مشخصات سازندگان الکترود
 2. الکترود‌های جوش‌کاری معمولا از سیستم‌های شماره‌گذاری پیروی می‌کنند که به وسیله جامعه جوش آمریکا (Aerican Welding Society) یا AWS توسعه یافته‌اند. این شماره‌ها معمولا به همراه شماره سازنده بر روی جعبه الکترود جوش‌کاری قرار دارند.

سیستم شماره‌گذاری به روش AWS به صورت زیر می‌باشد:

حرف E نشان‌دهنده جوش‌کاری با قوس الکتریکی می‌باشد؛ بعضی از الکترودهای پوشش‌دار مانند FC18، در جوش‌کاری اکسی‌استیلن کاربرد دارند.

دو رقم اول شماره شناسایی الکترود نشان‌گر مقاومت کششی بر حسب هزار پوند در اینچ مربع است (ممکن است شماره مشخصه 5 رقمی باشد که در این صورت 3 رقم به مقاومت کششی مربوط می‌شود)

رقم سوم نشان‌گر مکان جوش‌کاری است:

 • 1=تمام مکان‌ها
 • 2=مکان‌های جوش‌کاری افقی و صاف
 • 3=تنها مکان‌های جوش‌کاری صاف (flat)

رقم چهارم نشان‌گر نوع پوشش فلاکس (flux coating) موجود روی الکترود جوش‌کاری است

مفتول‌های AWS در سایزهایی از "1/16 تا "5/16 ساخته می‌شوند. به عنوان مثال، مفتول جوش‌کاری (welding rod) که به صورت الکترود"1/8 E6011 مشخص می‌شود، الکترودی با قطر "1/8 می‌باشد.

 

WeldingElectrodes3.jpg


سایز الکترود و آمپراژ مورد استفاده

نوع پوشش الکترود ممکن است آمپراژ مصرفی را تحت تاثیر قرار دهد. در صورت امکان اطلاعات سازنده الکترودی که در حال استفاده هستید را چک کنید و از تنظیمات پیشنهادی آن‌ها استفاده نمایید. در هر صورت هرچه قطعه کار ضخیم‌تر باشد، جریان مورد نیاز بیش‌تر و الکترود مورد نیاز ضخیم‌تر خواهد بود.