بحث روز

Diaphragm-Compressor-Animation.gif

کمپرسور دیافراگمی (diaphragm compressor) یا کمپرسور ممبرانی (membrane compressor) نوعی کمپرسور رفت و برگشتی (reciprocating compressor) است که در آن تراکم گاز با استفاده از یک ممبران انعطاف‌پذیر انجام می‌شود.

ایستگاه کمپرسور (compressor station) شامل تجهیزاتی است که به فرآیند انتقال گاز طبیعی از یک نقطه به نقطه دیگر کمک می‌کنند.

Screw-Compressor-Animation6.gifکمپرسور روتاری اسکرو (rotary screw compressor) نوعی کمپرسور گاز (gas compressor) است که از یک مکانیزم جابه‌جایی مثبت چرخشی استفاده می‌کند. کمپرسورهای اسکرو معمولا در جایی که در آن حجم زیادی از هوا با فشار بالا مورد نیاز است، به عنوان جایگزین کمپرسور پیستونی (piston compressors)، در کاربردهای بزرگ صنعتی یا برای به کار انداختن ابزارهای هوایی قدرتمند همانند چکش هوایی به کار می‌روند.

مشخصه کمپرسور=compressor characteristic

Compressor.gif

کمپرسور گاز (gas compressor) یک دستگاه مکانیکی است که فشار گاز را افزایش و حجم آن را کاهش می‌دهد. کمپرسور هوا (air compressor) نوع خاصی از کمپرسور گاز است.

مپ کمپرسور=compressor map
خشک‌کن هوا=air dryer

Scroll-Animation.gif

کمپرسور اسکرال (scroll compressor) یا کمپرسور اسپیرال (spiral compressor) یا پمپ اسکرال (scroll pump) و یا پمپ خلاء اسکرال (scroll vacuum pump) وسیله‌ای است که برای تراکم هوا یا مبرد (refrigerant) به کار می‌رود. کمپرسور اسکرال در تجهیزات تهویه مطبوع (air conditioning)، به عنوان سوپر شارژر (supercharger) خودرو (که در آن‌جا به عنوان سوپر شارژر اسکرال شناخته می‌شود) و یا به عنوان پمپ خلاء (vacuum pump) به کار می‌رود.

مقالات جدید

بادامک (cam) یک قطعه چرخشی و یا لغزشی (sliding) در است که در مکانیزم‌های مکانیکی برای انتقال حرکت دورانی به حرکت خطی و یا برعکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا بادامک بخشی از یک چرخ با حرکت دورانی (مانند چرخ خارج از مرکز eccentric wheel) و یا شافت (shaft) (مانند یک استوانه دارای شکل نامعمول) است که در حرکت دایره‌ای خود در یک یا چند نقطه با یک اهرم (lever) برخورد می‌کند. بادامک می‌تواند به صورت تک دندانه (simple tooth) باشد که به عنوان مثال می‌تواند برای رساندن پالس‌های توان به چکش بخاری مورد استفاده قرار گیرد و یا به صورت یک دایره خارج از مرکز و یا شکل دیگری باشد که ایجاد یک حرکت رفت و برگشتی (reciprocating) برای پیرو (follower) که اهرمی است که با بادامک در تماس می‌باشد کند.

 


مدار مجتمع (integrated circuit) یا مدار یک‌پارچه مجتمع (monolithic integrated circuit) که به آن آی سی (IC)، چیپ یا تراشه (chip) و یا میکرو چیپ یا ریز تراشه (microchip) نیز گفته می‌شود، یک مدار الکترونیکی است که به وسیله لیتوگرافی (lithography) و یا وارد کردن عناصر خاص به لایه‌ای از مواد نیمه‌هادی با الگوی خاصی تولید می‌شود. مواد اضافه شده در جای خود قرار می‌گیرند و با الگوی خاص خود اتصالاتی بین قطعات نیمه‌هادی تشکیل می‌دهند.

اینورتر قدرت (power inverter) یا اینورتر (inverter) یک دستگاه برقی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می‌کند. با استفاده از ترانس (transformer) و مدارهای سویچینگ (switching) و کنترلی مناسب، جریان متناوب تبدیل شده می‌تواند دارای هر ولتاژ و جریانی را داشته باشد.

Automatic-Transmission.jpgگیربکس اتوماتیک (automatic transmission/automatic gearbox) نوعی گیربکس خودرو است که می‌تواند با حرکت خودرو به طور خودکار نسبت دنده (gear ratios) را تغییر دهد و راننده را از تغییر دستی دنده بی نیاز کند. بیش‌تر گیربکس‌های اتوماتیک دارای یک بازه تعریف شده دنده و اغلب دارای یک ضامن پارکینگ برای قفل کردن شافت خروجی گیربکس هستند.

در صنعت نفت (petroleum industry)، عملیات یکپارچه (Integrated operations) یا IO به معنی روش‌ها و فرآیندهای جدیدی است که در اکتشاف و تولید نفت خام یه کار می‌روند و به وسیله تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات تسهیل می‌شوند.

جوش‌کاری پرتو الکترونی

رای دهی: 5 / 5

فعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستاره
 

EBW-Small.jpg

جوش‌کاری پرتو الکترونی (electron beam welding) یا EBM یک فرآیند جوش‌کاری ذوبی (fusion welding) است که از حرارت تولید شده به وسیله یک ستون از الکترون‌های پر انرژی استفاده می‌کند. الکترون‌ها با قطعه کار برخورد می‌کنند و انرژی جنبشی آن‌ها به انرژی گرمایی تبدیل و فلز را تا جایی گرم می‌کنند که لبه‌های قطعه کار ذوب شده و پس از انجماد به هم متصل می‌گردند.

جوش‌کاری با پرتو الکترونی اغلب تحت خلاء با فشار حدود 0.00013 تا 0.0013 پاسکال انجام می‌گردد. چنین خلاء بالایی برای جلوگیری از تلف شدن انرژی الکترون‌ها در اثر نوسان مولکول‌های هوا می‌باشد. الکترون‌ها به وسیله یک کاتد (cathode) یا تفنگ الکترونی (electron gun) پرتاب می‌شوند. به دلیل ولتاژ بالایی (حدود 150 کیلوولت) که بین کاتد و آند اعمال می‌شود، الکترون‌ها تا اندازه 30 تا 60 درصد سرعت نور سرعت می‌گیرند. انرژی جنبشی الکترون‌ها برای ذوب کردن جوش مورد هدف کافی است. بخشی از انرژی الکترون‌ها به تابش پرتو ایکس تبدیل می‌شوند.

پس از این مرحله، الکترون‌هایی که به وسیله میدان الکتریکی شتاب گرفته‌اند در کویل متمرکزکننده (focusing coil) به شکل یک پرتو باریک متمرکز می‌گردند. کویل بازتاب (deflection coil) پرتو الکترونی را در طول جوش حرکت می‌دهد.

 

fetch.png

 

پرتو الکترونی می‌تواند قطعات کار فولادی با ضخامت 0.01 میلی‌متر تا 150 میلی‌متر و آلومینیومی تا ضخامت 500 میلی‌متر را جوش بدهد. جوش‌کاری با پرتو الکترونی را می‌توان برای اتصال تمام فلزات شامل فلزاتی که به وسیله روش‌های دیگر جوش‌کاری به سختی قابل جوش‌کاری می‌باشد، به کار رود؛ از جمله فلزات نسوز (تنگستن، مولیبدن، نیوبیوم) و فلزات فعال شیمیایی (تیتانیوم، زیرکونیوم، برلیوم). همچنین جوش‌کاری با پرتو الکترونی می‌تواند فلزات غیر هم‌سان را به هم جوش دهد.


جوش پذیری

برای جوش‌کاری قطعات دیواره نازک، معمولا نیاز به کمک‌های مناسب جوش‌کاری است. ساخت آن‌ها باید به صورتی باشد که تماس کاملی بین قطعات ایجاد و از تغییر شکل آن‌ها در طول جوش‌کاری جلوگیری کند. معمولا باید فرآیند جوش‌کاری را به صورت جداگانه برای یک قطعه کار طراحی کرد.

همه مواد را نمی‌توان با یک شعاع الکترون در خلاء جوش داد. این تکنولوژی را نمی‌توان برای مواد با فشار بخار بالا در دمای ذوب مانند روی، کادمیوم و منیزیم و عملا غیر فلزات اعمال نمود.

یکی دیگر از محدودیت‌های جوش‌پذیری، تغییر خواص است که در اثر فرآیند جوش‌کاری، از جمله سرعت بالای خنک‌کاری ایجاد می‌شود.

 

untitled.JPG

 

مزایای جوش‌کاری پرتو الکترونی

  • جوش‌کاری محکم و پیوسته
  • اعوجاج اندک
  • جوش باریک و منطقه حرارت دیده باریک
  • بدون نیاز به فلز پرکننده یا فیلر


معایب جوش کاری پرتو الکترونی

  • تجهیزات گران
  • هزینه بالای تولید
  • تابش پرتو ایکس


مشکلات و محدودیت‌های احتمالی جوش‌کاری پرتو الکترونی

مواد ذوب شده توسط پرتو در طی سرد شدن پس از انجماد منقبض می‌شوند که این می‌تواند باعث عواقب ناخواسته‌ای مانند ترک، اعوجاج و تغییر شکل شود.

 

EBW.jpg

 

جوش لب به لب (butt weld) دو صفحه باعث خم شدن قطعات به هم جوش خورده می‌شود، زیرا به جای ریشه جوش، بیش‌تر مواد از سر ذوب می‌شوند. البته این اثر به اندازه جوش‌کاری با قوس الکتریکی قابل توجه نیست.

یکی دیگر از خطرات بالقوه، ایجاد ترک در جوش است. اگر هر دو قطعه صلب باشند، انقباض در جوش تولید تنش زیادی در آن می‌کند که در صورتی که مواد ترد باشند، می‌تواند منجر به ترک شود.