بحث روز

Screw-Compressor-Animation6.gifکمپرسور روتاری اسکرو (rotary screw compressor) نوعی کمپرسور گاز (gas compressor) است که از یک مکانیزم جابه‌جایی مثبت چرخشی استفاده می‌کند. کمپرسورهای اسکرو معمولا در جایی که در آن حجم زیادی از هوا با فشار بالا مورد نیاز است، به عنوان جایگزین کمپرسور پیستونی (piston compressors)، در کاربردهای بزرگ صنعتی یا برای به کار انداختن ابزارهای هوایی قدرتمند همانند چکش هوایی به کار می‌روند.

Mixed-Flow-Impeller.pngکمپرسور جریان مختلط (mixed flow compressor) نوعی کمپرسور دینامیکی است که مولفه‌های محوری و شعاعی را ترکیب و یک دستگاه با جریان مورب ایجاد می‌کند.

خشک‌کن هوا=air dryer
ایستگاه کمپرسور (compressor station) شامل تجهیزاتی است که به فرآیند انتقال گاز طبیعی از یک نقطه به نقطه دیگر کمک می‌کنند.

Roots-Blower-Animation2.gifسوپرشارژر روتس (Roots type supercharger) یا دمنده روتس (Roots blower) یک پمپ لوب (lobe pump) جابه‌جایی مثبت (positive displacement) است که به وسیله یک جفت لوب درگیر در هم سیال را پمپ می‌کند. سیال در حفره‌های بین لوب‌ها به دام می‌افتد و از سمت مکش به سمت خروجی می‌رود.

Centrifugal-Compressor-Animation.gifکمپرسورهای سانتریفوژ (centrifugal compressors) که گاهی کمپرسورهای شعاعی (radial compressors) نامیده می‌شوند، نوعی توربوماشین با تقارن محوری جذب‌کننده توان هستند.

Compressor.gif

کمپرسور گاز (gas compressor) یک دستگاه مکانیکی است که فشار گاز را افزایش و حجم آن را کاهش می‌دهد. کمپرسور هوا (air compressor) نوع خاصی از کمپرسور گاز است.

Axial-Compressor-Animation.gif

کمپرسور محوری (axial compressor) یک دستگاه تولید فشار و نوعی کمپرسور دوار مبتنی بر ایرفویل است که در آن جریان سیال موازی با محور چرخش است. این در تضاد با دیگر کمپرسورهای دوار از قبیل کمپرسور سانتریفوژ (centrifugal compressor) و کمپرسور جریان مختلط (mixed-flow compressor) است که در آن سیال به صورت محوری وارد می‌شود اما دارای یک مولفه شعاعی قابل توجه در خروج خواهد بود.

مقالات جدید

بادامک (cam) یک قطعه چرخشی و یا لغزشی (sliding) در است که در مکانیزم‌های مکانیکی برای انتقال حرکت دورانی به حرکت خطی و یا برعکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا بادامک بخشی از یک چرخ با حرکت دورانی (مانند چرخ خارج از مرکز eccentric wheel) و یا شافت (shaft) (مانند یک استوانه دارای شکل نامعمول) است که در حرکت دایره‌ای خود در یک یا چند نقطه با یک اهرم (lever) برخورد می‌کند. بادامک می‌تواند به صورت تک دندانه (simple tooth) باشد که به عنوان مثال می‌تواند برای رساندن پالس‌های توان به چکش بخاری مورد استفاده قرار گیرد و یا به صورت یک دایره خارج از مرکز و یا شکل دیگری باشد که ایجاد یک حرکت رفت و برگشتی (reciprocating) برای پیرو (follower) که اهرمی است که با بادامک در تماس می‌باشد کند.

 


مدار مجتمع (integrated circuit) یا مدار یک‌پارچه مجتمع (monolithic integrated circuit) که به آن آی سی (IC)، چیپ یا تراشه (chip) و یا میکرو چیپ یا ریز تراشه (microchip) نیز گفته می‌شود، یک مدار الکترونیکی است که به وسیله لیتوگرافی (lithography) و یا وارد کردن عناصر خاص به لایه‌ای از مواد نیمه‌هادی با الگوی خاصی تولید می‌شود. مواد اضافه شده در جای خود قرار می‌گیرند و با الگوی خاص خود اتصالاتی بین قطعات نیمه‌هادی تشکیل می‌دهند.

اینورتر قدرت (power inverter) یا اینورتر (inverter) یک دستگاه برقی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می‌کند. با استفاده از ترانس (transformer) و مدارهای سویچینگ (switching) و کنترلی مناسب، جریان متناوب تبدیل شده می‌تواند دارای هر ولتاژ و جریانی را داشته باشد.

Automatic-Transmission.jpgگیربکس اتوماتیک (automatic transmission/automatic gearbox) نوعی گیربکس خودرو است که می‌تواند با حرکت خودرو به طور خودکار نسبت دنده (gear ratios) را تغییر دهد و راننده را از تغییر دستی دنده بی نیاز کند. بیش‌تر گیربکس‌های اتوماتیک دارای یک بازه تعریف شده دنده و اغلب دارای یک ضامن پارکینگ برای قفل کردن شافت خروجی گیربکس هستند.

در صنعت نفت (petroleum industry)، عملیات یکپارچه (Integrated operations) یا IO به معنی روش‌ها و فرآیندهای جدیدی است که در اکتشاف و تولید نفت خام یه کار می‌روند و به وسیله تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات تسهیل می‌شوند.

پمپ چیست

رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

Pump.gif

پمپ (pump) وسیله‌ای است که سیالات مایع یا گاز و یا گاهی لجن را به وسیله کار مکانیکی حرکت می‌دهد. پمپ‌ها از مکانیزم‌هایی همانند رفت و برگشتی (reciprocating) و یا دوار (rotary) استفاده می‌کنند و برای انجام کار مکانیکی برای حرکت سیال، انرژی مصرف می‌کنند. پمپ‌ها از منابع انرژی مختلفی استفاده می‌کنند که شامل کارکرد دستی، برقی، موتورهای درون‌سوز و نیروی باد می‌شود. پمپ‌ها دارای اندازه‌های مختلفی هستند که از سایز میکروسکوپی برای کاربردهای پزشکی تا پمپ‌های بزرگ صنعتی را شامل می‌شود.

پمپ‌های مکانیکی دارای کاربردهای گسترده‌ای از جمله پمپاژ آب از چاه، فیلتراسیون آکواریوم، فیلتراسیون و هوادهی حوضچه، در خودرو برای آب خنک‌کاری و تزریق سوخت، در صنعت انرژی برای پمپاژ نفت و گاز طبیعی و یا برای کارکرد برج خنک کن (cooling towers) به کار می‌روند.

دسته‌بندی‌های مختلفی از پمپ‌ها (pumps) بر حسب کاربرد، ساختمان داخلی، روش انتقال انرژی به سیال، جنس متریال، مایعی که پمپ می‌کنند، وضعیت نصب و غیره به عمل آمده است.

می‌توان به پمپ‌های شیمیایی (chemical pumps)، پمپ‌های پلاستیکی، پمپ‌های عمودی یا افقی (vertical/horizontal pumps)، پمپ‌های تغذیه بویلرها (boiler feed pumps)، پمپ‌های همه کاره، پمپ‌هایی چاه عمیق (deep well pumps)، پمپ‌های کندانس برج تقطیر (condensate distillate pumps)، پمپ‌های خلاء (vacuum pumps)، پمپ‌های فاضلابی (sump pump) اشاره کرد.

یکی از روش‌های دسته‌بندی جامع و رایج، پمپ‌ها را بر اساس روش انتقال انرژی به سیال، در کل به دو گروه پمپ‌های دینامیکی (dynamic pumps) و پمپ‌های جابه‌جایی (displacement pumps) تقسیم‌بندی می‌كنند. دو دسته بالا را می‌توان از جنبه‌های گوناگون با هم مقایسه کرد:

  • حداکثر انرﮊی (فشار یا هد) ایجاد شده توسط پمپ‌های دینامیکی (پمپ‌های سانتریفوژ) محدود است که این فشار با بستن کامل شیر خروجی در جریان صفر به وجود می‌آیند؛ در حالی که حداکثر فشار پمپ‌های جابه‌جایی با توجه به فشار سیستم تعیین می‌شود؛ به این معنی که تا جایی که درایو پمپ توان داشته باشد، پمپ فشار خود را به میزان مورد نیاز سیستم می‌رساند.
  • در پمپ‌های دینامیکی انرژی افزوده شده ابتدا به سرعت تبدیل شده و سپس در حلزونی و دیفیوزر به فشار تبدیل می‌شود؛ در حالی که در پمپ‌های جابه‌جایی انرژی مورد نظر به صورت مستقیم به فشار تبدیل می‌شود.
  • در پمپ‌های دینامیکی انرژی به طور پیوسته به مایع افزوده می‌شود در صورتی که در پمپ‌های جابه‌جایی انرژی در پریودهای معینی به مایع داده می‌شود.
  • پمپ‌های دینامیکی برای فشارهای متوسط و جریان‌های زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند و پمپ‌های جابه‌جایی برای مقادیر اندک جریان در فشارهای بالا و برای مایعات لزج به کار می‌روند.

در شکل زیر درخت خانوادگی انواع پمپ‌ها نمایش داده شده است.

 

Family Tree.JPG